Ze względu na piękną okolicę oraz szlaki prowadzące na teren pobliskiego rezerwatu Dolina Racławki, ta wieś stała się atrakcyjnym celem niejednej wycieczki. Paczółtowice to jedna z tych miejscowości, które z pewnością zasługują na zainteresowanie turystów. Jura Krakowsko-Częstochowska może się tu pochwalić licznymi atrakcjami. Piękna okolica i szlaki, które ułatwiają zarówno piesze, jak i rowerowe wycieczki, to ogromny walor tej wsi. Same Paczółtowice mogą się jednak okazać atrakcyjnym punktem dla turystów. Wielkim walorem tej miejscowości mogą się okazać ciekawe zabytki oraz wspaniała historia.
Dumą wsi jest największe pole golfowe, jakim może się pochwalić Jura Krakowsko-Częstochowska. Cennym skarbem jest też modrzewiowy kościół Nawiedzenia NMP z pierwszej połowy XVI wieku, do którego w czasie wycieczki po tej okolicy z pewnością warto zajrzeć. Zabytek ten może się pochwalić ciekawym wystrojem wnętrza, w którym najważniejszym dziełem sztuki jest gotycki obraz z XV wieku, na którym przedstawiona została Matka Boska z Dzieciątkiem. Ciekawie prezentuje się też chrzcielnica, będąca z kolei ciekawym przykładem sztuki renesansowej. W czasie zwiedzania tej drewnianej świątyni warto też zwrócić uwagę na murowane epitafia, które stanowią ciekawy przykład sztuki kamieniarskiej z przełomu XVII i XVIII wieku.
Jura może się tu pochwalić również tradycyjną, wiejską zabudową, z którą coraz rzadziej można się spotkać na terenie podkrakowskich wsi. W Paczółtowicach zachowało się tymczasem sporo tego typu zabytków, przy czym domy budowane pod koniec XIX wieku stanowią tu ciekawą kolekcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here