Kabaret w Polsce istnieje i stale rozwija się od blisko 100 lat. Zastanawiające może być co sprawia, że zakochały się i wciąż pielęgnują to uczucie miliony osób na całym świecie? Kabaret jest to niewątpliwie sztuka widowiskowa. Na występ przychodzą tłumy ludzi, zasiadają na widowni i czekają na rozwój wydarzeń. Na scenie na pewno pojawi się satyra i parodia, bo to nieodłączny element kabaretów. Mają one za zadanie wyśmiać rzeczywistość, otaczający nas świat, który nie zawsze jest idealny, piękny i kolorowy. Kabaret uczy dystansu, którego w dzisiejszych czasach tak bardzo brakuje. Nie ma mowy o złamaniu zasady dobrego smaku – zasadą jest, że nikt się nie obraża, za to wszyscy śmieją się i świetnie bawią. Forma kabaretu może być różna. Wpływ ma na to często wielkość ekipy, która najczęściej składa się z kilku osób. Mogą oni prowadzić show w formie dialogu, scenki, piosenki czy monologu. Cel jest jeden – zobaczyć uśmiech na twarzach widzów.
Pierwsze kabarety powstały już na początku XX wieku. Pierwszą pozycją był „”Zielony Balonik””, który wyreżyserował Tadeusz Boy-Żeleński. W następnych latach, aż do Drugiej Wojny Światowej, miał miejsce rozwój kabaretów. Występowały w nich gwiazdy scen teatralnych tamtego okresu, a pisali je artyści tacy jak chociażby Julian Tuwim. Wraz z rozpoczęciem okupacji, nieuniknione było pojawienie się satyr politycznych. Nie można było ich oczywiście przedstawiać oficjalnie, jednak były skutecznym narzędziem do umacniania obywateli w walce o wolność kraju. Po wojnie kontynuowano ten trend. Do historii kabaretu polskiego wpisał się chociażby Konstanty Ildefons Gałczyński czy krakowska Piwnica Pod Baranami. Występujący tam „”Kabaret Starszych Panów”” z Jeremim Przyborą i Jerzym Wasowskim. Dzięki stworzeniu własnego programu telewizyjnego zyskali ponadczasową popularność i na stałe wpisali się do historii polskiego kabaretu.
Przez lata kabaret rozwijał się, jednak tematyka którą porusza pozostała podobna. Idąc na występ chcemy być rozśmieszeni, pragniemy się wyluzować. Kabarety są lekkie i wyśmiewają rzeczywistość, w tym świat polityki, który sam się o to prosi. Kto z nas nie kojarzy nazw takich jak „”Paranienormalni””, „”Ani Mru-Mru””, „”Neo-Nówka”” czy „”Limo””? Na polskiej scenie kabaretowej gwiazd mamy pod dostatkiem. Bydgoszcz to miasto przyjazne tej formie rozrywki. Od lat gościmy tu największe gwiazdy. Wiele z kabaretów jest transmitowana w telewizji. W celu obejrzenia występu przyjeżdżają do nas goście z całej polski. Odbywały się tu już także Noce Kabaretowe, które są swego rodzaju świętem tej formy występu. Jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu dla każdego. Szeroka oferta Kabaretów w Bydgoszczy jest gwarancją, że nawet osoba wybierająca się na występ pierwszy raz znajdzie coś dla siebie i pokocha tę formę rozrywki. Warto zabrać ze sobą rodzinę i przyjaciół. Wspólne oderwanie się od codziennych obowiązków i monotonii życia będzie idealną okazją na integrację. Śmiech działa jak narkotyk i sprawi, że odwiedzisz kabarety jeszcze nie raz.