Kapusta

Jedzenie warzyw jest naprawdę bardzo, ale to bardzo ważne, ponieważ mają one naprawdę bardzo dobry wpływ na całe nasze zdrowie, warto spożywać różne warzywa, a jednym z nich, na pewno jest kapusta. Już od dawna słyszy się, że kapusta ma naprawdę bardzo wiele właściwości odżywczych, trzeba koniecznie spożywać to warzywo bardzo często, ponieważ jest ono bardzo tanie, a daje wiele możliwości, żeby stworzyć różnego rodzaju, naprawdę pyszne dania, ponieważ kapusta idealnie nada się do różnych surówek, służy do przyrządzania różnych zup, pasztecików, wegetariańskich kotletów, czy też oczywiście tradycyjnej polskiej potrawy, jaką jest bigos.

Kapusta… czyli co?

Mianem kapusty określa się aż 38 gatunków roślin z rodziny kapustowatych. Rosną w stanie dzikim i są uprawiane na niemal wszystkich terenach klimatu umiarkowanego (głównie, choć nie tylko). Kapusty to rośliny jednoroczne oraz dwuletnie. Dzielą się na kapusty właściwe oraz kapusty warzywne. Klasyfikacja kapust jest dość problematyczna – jedni autorzy uznają dane kapusty za przedstawicieli jakiegoś rodzaju tej rośliny, inni – za jej odrębne gatunki czy podgatunki. Niemniej tego typu dywagacje są dla typowych konsumentów zupełnie nieistotne. Ci wiedzą, że mają do wyboru, robiąc codzienne zakupy, kilka kapust, które różnią się od siebie smakiem i preferowanym zastosowaniem, a to, czy te wyróżniające je cechy stanowią o ich rodzajowej czy gatunkowej odrębności, zdaje się nie mieć najmniejszego znaczenia. W niniejszym artykule skupimy się na głównych odmianach, powszechnie dostępnymi w marketach, sklepach, bazarach i straganach – czyli kapuście białej, czerwonej, pekińskiej i włoskiej.

Właściwości odżywcze kapusty

Kapusta Nawet osoby z nadwyrężoną wątrobą mogą jeść kapustę. Jest niskokaloryczna – 100 g ma zaledwie 40 kcal. Witaminy C tyle w niej, co w cytrynie (30-36 mg w 100 g, a głąb ma jeszcze więcej). Komplet niezbędnych dla zdrowia witamin z grupy B, sporo witaminy A, trochę witamin E, K i rutyny. Podczas gotowania można poczuć obecność siarki, która poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci. W kapuście są też minimalne ilości niezbędnego dla zdrowia arsenu. Ale jej największe skarby to wapń, magnez, potas. Żelaza oraz  kwasu foliowego najwięcej jest w zewnętrznych, zielonych liściach. Nie wyrzucajmy ich. Można je siekać i dodawać do zup lub surówek.

Zdrowotne właściwości kapusty

Dzięki prozdrowotnym właściwościom kapusty znacznie lepiej radzimy sobie z grypą i innymi infekcjami. Zielone odmiany kapusty są bogate w witaminy C i K, zawierają też sporo witaminy E i potasu, a oprócz tego beta-karoten, błonnik, kwas foliowy, siarkę, wapń. Kiszona kapusta zawdzięcza swój smak procesowi fermentacji, w którym biorą udział żywe kultury bakterii. Spożywanie kapusty pozwala poprawić procesy trawienia. Pamiętaj, aby nie płukać kapusty kiszonej, ponieważ niszczy to cenny kwas mlekowy i enzymy ułatwiające trawienie tłuszczów. Jeśli pragniesz skomponować zdrowe jedzenie, nie gotuj kapusty, gdyż najwięcej składników odżywczych zawiera surowa. Kapusta spożywana na surowo korzystnie wpływa na błonę śluzową przewodu pokarmowego, przynosi ulgę w zgadze, a regularne jedzenie kapusty likwiduje zaparcia. Ze względu na dużą zawartość siarki oraz cynku, spożywanie kapusty łagodzi dolegliwości skórne, m.in. odmrożenia, oparzenia, jest skuteczne w leczeniu trądziku, liszajów, egzemy. Specjaliści od medycyny naturalnej twierdzą, że aby dieta kapuściana była skuteczna, należy pić około litra surowego soku przez 8 dni. Składniki zawarte w kapuście wspomagają leczenie obrzęków kończyn, łagodzą ból, działają antyseptycznie oraz usuwają ze skóry toksyny. Liście z kapusty są doskonałym środkiem na ukąszenia i użądlenia przez owady. Liście kapusty leczą również oparzenia, wrzody, trudno gojące się rany, półpasiec, odmrożenia. Okłady z kapusty łagodzą ból towarzyszący chorobom reumatycznym. Liść położony na skórę zmniejsza przekrwienie, aktywizuje krwiobieg, oczyszcza naczynia włosowate. Stosuje się je przy żylakach i zapaleniu tętnic.

Dieta z kapusty

Kapusta, brukselka i brokuły mają dużo kwasu foliowego. Są bogate w witaminę C i beta-karoten. Brokuły zawierają dużo żelaza i potasu. 100 gramów porcji podgotowanych brokułów zaspokaja połowę naszego dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Ogromnym plusem kalafiora jest zawarty w nim błonnik, który chroni przed zaparciami oraz obniża poziom cholesterolu we krwi. Czasem jedzenie kalafiora powoduje wzdęcia, do czego przyczynia się rozkład zawartej w nim celulozy przez mikroflorę jelit. Kapusta jest bazą zdrowej diety. Pamiętaj, aby jeść ją na surowo. Czasami można pozwolić sobie na dodanie mięsa. Jednak takie potrawy są ciężkostrawne i kaloryczne. Długotrwałe stosowanie diety kapuścianej może również skutkować zwiększeniem wydzielania soków żołądkowych i nadkwasotą żołądka.

Kapusta – przeciwwskazania

Kapusty, choć jest bardzo zdrowa i smaczna, powinny unikać osoby cierpiące na żylaki, gdyż warzywo to dodatkowo zagęszcza krew, oraz niedoczynność tarczycy, gdyż kapusta zawiera substancje wolotwórcze (gotowana ma ich już zdecydowanie mniej, stąd w takich przypadkach ciepłe dania z kapusty są lepszym rozwiązaniem niż surówki).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here