USG, czyli ultrasonografia jamy brzusznej, jest to badanie w stu procentach bezpieczne, jak również bezbolesne. Dzięki badaniu USG, lekarz ma możliwość sprawdzenia, jak wygląda wnętrze naszego ciała i dzięki temu jest w stanie sprawdzić, czy nie dopadła nas jakaś zmiana chorobowa. Badanie USG brzucha wykonuje się, by określić stan narządów wewnętrznych jamy brzusznej, m.in. nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony i innych. USG jamy brzusznej umożliwia wykrycie guzków, torbieli na narządach, a także zdiagnozowanie źródła istniejącego bólu. USG jamy brzusznej pozwala także stwierdzić, czy dany narząd jest powiększony. USG regularnie wykonują również kobiety w czasie ciąży. Koniecznie przeczytaj ten artykuł, w którym dowiedz się, kiedy należy wykonać USG i przeczytasz, dlaczego tak ważne jest wykonywanie tego badania i jak przygotować się do jego wykonania.

Kiedy koniecznie trzeba zrobić USG jamy brzusznej

USG brzuchaUSG jamy brzusznej jest najczęściej wykonywanym tego typu badaniem. Dzięki USG jamy brzusznej możliwa jest ocena stanu narządów jamy brzusznej – wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, nerek, trzustki, śledziony, aorty i dużych naczyń, pęcherza, gruczołu krokowego, macicy i przydatków. USG jamy brzusznej umożliwia także zdiagnozowanie występowania płynu w jamie brzusznej. USG jamy brzusznej pozwala także stwierdzić, czy dany narząd uległ powiększeniu oraz ustalić źródło występującego bólu. USG wykonywane jest, gdy występują bóle brzucha o ostrym i przewlekłym charakterze, wyczuwalne palpacyjnie guzy w jamie brzusznej, powiększenie obwodu brzucha, podejrzenie kamicy żółciowej lub nerkowej, żółtaczka, wymioty i/lub biegunka, krwawienie z przewodu pokarmowego, układu moczowego, dróg rodnych, utrudnienia w oddawaniu moczu i stolca, utrata wagi ciała, gorączka o niejasnej przyczynie, urazy brzucha, choroby nowotworowe (wykrywanie zmian, monitorowanie leczenia, poszukiwanie przerzutów),podejrzenie wad rozwojowych, dotyczących narządów wewnętrznych jamy brzusznej.

Jak dobrze możemy się przygotować się do badania USG

Już dzień przed USG brzucha należy przejść na lekkostrawną dietę. Ostatni posiłek powinien być spożyty około godziny dziewiętnastej i warto po nim zażyć środek przeciwko wzdęciom. Nadmiar gazów będzie zamazywać obraz. Osoby otyłe lub ze skłonnością do zaparć mogą, po konsultacji z lekarzem, przyjąć łagodne środki przeczyszczające około doby przed ultrasonografią. Bezpośrednio przed badaniem pacjent powinien pozostać kilka godzin bez jedzenia, ale około godziny przed USG należy wypić dwie lub trzy szklanki wody lub innego niegazowanego napoju, by wypełnić pęcherz – płyn jest oknem akustycznym.

Na czym dokładnie polega USG jamy brzusznej?

Badanie ultrasonograficzne to badanie, które wykorzystuje odbijające się fale ultradźwiękowe do obrazowania tkanek i narządów. Jest ono zupełnie bezpieczne, bezbolesne i charakteryzuje się dużą dokładnością. Wskazaniem do przeprowadzenia tego badania są wszelkie dolegliwości w obrębie jamy brzusznej.

Przebieg badania USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej wykonywane jest przez powłoki jamy brzusznej. Skórę smaruje się specjalnym żelem, który zapobiega odbijaniu fal. W badaniu ultrasonograficznym wykorzystuje się fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha, w zakresie od 1 do 10 MHz. Są one bezpieczne dla człowieka. Lekarz przykłada do skóry sondę i przesuwa głowicę po brzuchu. Miejsce przyłożenia zależy od badanego narządu. Obraz USG jamy brzusznej ukazywany jest na monitorze. Badanie USG jamy brzusznej jest bezbolesne i może być wykonywane wielokrotnie. USG brzucha jest metodą szeroko dostępną i tanią. Jednak z uwagi na stosunkowo małą czułość w wykrywaniu małych guzów oraz zlokalizowanych pozanadnerczowo, USG jamy brzusznej nie może być metodą rozstrzygającą. Zaleca się wykonywanie USG jamy brzusznej profilaktycznie co 2 – 3 lata, szczególnie u osób, u których w rodzinie zarejestrowane były przypadki raka żołądka.

USG jamy brzusznej – korzyści i zagrożenia

Korzyści:

  1. Badanie USG jest badaniem nieinwazyjnym (nie stosuje się igieł czy też strzykawek); w większości przypadków jest bezbolesne.
  2. Jest badaniem szeroko dostępnym i mniej kosztownym niż inne metody obrazowania (np. tomografia komputerowa).
  3. W badaniu USG nie wykorzystuje się promieniowania rentgenowskiego (dlatego może być wykonywane u kobiet w ciąży).
  4. Dzięki USG uwidacznia się tkanki, których nie można dobrze zobrazować w innych badaniach, np. RTG.
  5. Badanie to nie wywołuje działań niepożądanych i może być powtarzane dowolną liczbę razy.

Zagrożenia: Jak dotąd nie stwierdzono żadnych zagrożeń związanych ze standardowo wykonywanym USG.

Badanie USG jamy brzusznej – ograniczenia

Fale USG są rozpraszane przez powietrze lub inny gaz; dlatego też za pomocą tego badania ciężko jest ocenić jelita (w których znajduje się gaz), a także narządy, które są położone za nimi. Dla zobrazowania tych organów lepszym rozwiązaniem są badania z użyciem środka cieniującego, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. U otyłych pacjentów wykonanie USG jest nieco trudniejsze ze względu na grubszą warstwę tkanki tłuszczowej, która osłabia moc wysyłanych i odbieranych fal.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here