Kiedy warto udać się do notariusza

Czasami zdarzają się w życiu takie sytuacje, kiedy nie wiadomo do kogo iść po rozwiązanie jakiegoś problemu – czy do adwokata, radcy prawnego, czy może do notariusza? Wielu ludzi nie wie tak do końca czym ten ostatni się zajmuje, dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej o tym zawodzie.

Kim jest notariusz?

Notariuszem może być osoba, która ukończyła studia prawnicze, uzyskała tytuł magistra, odbyła odpowiedni staż i zdała egzamin państwowy. Jak widać droga do tego zawodu jest długa, ale bez wątpienia warto ją przejść, ponieważ notariusz jest osobą powszechnie szanowaną, budzi zaufanie społeczne, a do tego całkiem nieźle zarabia.

Działalność notarialna jest ściśle regulowana ustawą. Oznacza to, że to państwo nadaje uprawnienia do różnego rodzaju czynności. Wśród nich znajdują się takie działania jak: sporządzanie testamentów, aktów kupna i sprzedaży nieruchomości, rozdzielności majątkowej małżonków i szereg innych czynności uzależnionych od odrębnych przepisów.

Kiedy iść do notariusza?

Nie zawsze jest tak, że każda umowa wiąże się ze skutkami prawnymi. Wyjątkiem są te zawarte i potwierdzone notarialnie. Najlepszym przykładem są wspomniane wcześniej umowy, które dotyczą zakupu i sprzedaży nieruchomości – tylko jeśli dokument będzie sporządzony przez notariusza, będzie niósł ze sobą skutki prawne.

Do kancelarii notarialnej bardzo często trafiają osoby, które chcą rozwiązać problem dziedziczenia. Notariusz może pomóc przygotować testament, darowiznę lub umowę o tzw. dożywocie. Podobnie jest w przypadku małżonków, którzy chcą ustanowić rozdzielność majątkową, czyli inaczej mówiąc intercyzę. Każda w wymienionych umów ma charakter aktu, dlatego musi być sporządzona w obecności notariusza.

Czym się różni notariusz od prawnika?

Obie te profesje wiążą się z koniecznością ukończenia studiów prawniczych. Notariusz zajmuje się głównie sporządzaniem aktów, umów, testamentów, ale nie reprezentuje klientów przez sądem. Natomiast adwokat ma zupełnie inne obowiązki – udziela porad prawnych, sporządza pisma procesowe, a także reprezentuje strony w postępowaniach karnych, cywilnych, rodzinnych, gospodarczych czy administracyjnych.

Warto znać podstawowe różnice, wynikające z tych dwóch zawodów, ponieważ kiedy zajdzie potrzeba, np. sporządzenia testamentu będzie wiadomo, żeby udać się do notariusza, a w przypadku pozwu o rozwód do prawnika.

Artykuł powstał w oparciu o materiały ze strony notariusz-bydgoszcz.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here