Kołdra – dla ciepła i piękna twojej sypialni

Zakup kołdry to ważne zadanie, od którego zależeć będzie komfort naszego snu. Kołdry pełnią jednak funkcje nie tylko praktyczne, lecz także estetyczne. Odpowiednia aranżacja łóżka to ważny element w stylizacji całej sypialni, mogący stanowić jej dopełnienie. Dlatego przygotowując się do zakupu kołdry, warto rozważyć różnorodne możliwości, zarówno w zakresie wyglądu, barwy czy wzoru, jak i materiału wykonania. Wśród obecnie dostępnych produktów znajdujemy kołdry wykonane z naturalnych, jak i syntetycznych materiałów, o najrozmaitszym poziomie izolacji termicznej, różniące się także stopniem miękkości i elastyczności w dotyku. Kolejnym ważnym kryterium różnicującym dostępne produkty jest sposób wykończenia oraz rodzaj zastosowanych zapięć. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje, z których dowiesz się, jak dokonać zakupu kołdry odpowiedniej dla danej pory roku.

Materiał wypełniający

Podstawową funkcją pełnioną przez kołdrę jest izolacja termiczna naszego organizmu w trakcie snu. Dzięki temu nasz organizm nie wyziębia się, a jakość snu jest lepsza. Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na jakość snu jest materiał wypełniający kołdrę.

Wśród stosowanych materiałów znajdziemy między innymi wełnę – materiał wyjątkowo przyjemny w kontakcie z skórą, miękki i puszysty, a do tego niewiele ważący. Wełna stanowi świetną izolację termiczną, dlatego wykorzystywana jest chętnie zimą. W okresie wyższych temperatur, włoski tworzące materiał wełny zmieniają swoją strukturę. Rozprężają się i sprawiają, że kołdra zaczyna oddychać, przepuszczając powietrze. Dzięki temu nadaje się także do stosowania latem. Minusem tego materiału jest możliwość wywołania alergii.

Równie często spotykany jest jedwab, materiał delikatny o świetlistym połysku. Ten typ kołder ceniony jest za luksusowy wygląd i często wykorzystywany w sypialniach o eleganckim lub klasycznym wystroju. Jedwab wykazuje zarazem działanie termoizolacyjne jak i wentylacyjne. Niestety, słabiej niż w przypadku wełny, izoluje ciepło zimą, dlatego sprawdza się przede wszystkim w okresie wyższych temperatur. Zaletą tego materiału jest jego antyalergiczność – nie wywołuje żadnych uczuleń, ponadto na jego powierzchni nie gromadzi się kurz.

Kołdry wypełnione bywają również sztucznym puchem, nazywanym granulatem silikonowym. Jest on tworzony przez dużą ilość syntetycznych włókien, tworzących materiał grubości niecałego centymetra. Są to kołdry przeznaczone do częstego prania oraz szybkoschnące; zarazem nie ulegają zbyt łatwo uszkodzeniom mechanicznym, odkształceniom lub spłaszczeniom. Sztuczny puch nadaje się do stosowania przez cały rok – wykazuje zarówno działanie termoizolacyjne, jak i przepuszczające powietrze. Ponadto, jest to kołdra hipoalergiczna.

Włókna poliestrowe to typ syntetycznych włókien, o spiralnej strukturze, tworzące niewielkie powietrzne kanaliki. Z uwagi na ich przepuszczalność są to kołdry świetnie sprawdzające się w okresach wysokich temperatur. Materiał poliestrowy jest elastyczny, szybkoschnący, odporny na uszkodzenia, lekki i sprężysty.

Kolejnym typem włókien syntetycznych, stosowanych w produkcji kołder, są włókna pokryte warstwą silikonu. Zapewnia on kołdrze elastyczność oraz miękkość w dotyku, uniemożliwiając włóknom kłębienie się lub zapętlanie. Ponadto tworząc śliską powierzchnię, silikon uniemożliwia osadzanie się na kołdrze kurzu ani szkodliwych drobnoustrojów.

Klasycznym rozwiązaniem są kołdry puchowe, wypełnione ptasimi piórami – najczęściej gęsimi lub kaczymi. Są to kołdry rzadziej stosowane, przede wszystkim ze względu na ich wysokie ceny. Wykazują duże działanie termoizolacyjne, jak i przepuszczające – odprowadzają wilgoć uwalnianą podczas snu wraz z potem. Wyżej ceniony jest zwykle puch gęsi, w odróżnieniu od kaczego wyjątkowo wytrzymały i elastyczny.

Pierze to również klasyczne rozwiązanie, o nieco słabszym działaniu termoizolacyjnym niż w przypadku puchu. Kołdry wykonane z pierza są stosunkowo tanie i podobnie jak w przypadku kołder puchowych – wykorzystuje się w tym celu gęsi, jak i kaczki. Dostępne są także kołdry wykonane częściowo z pierza, częściowo z puchu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here