Ciąża to specyficzny stan dla organizmu kobiety, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Mimo towarzyszącej mu radości z nadchodzącego potomstwa, nie brakuje podczas niego również lęku i uczucia niepewności. Występujące krwawienie podczas ciąży, nie bez powodu, może wprawić przyszłą mamę w niepokój i być powodem do obaw. Warto zaznaczyć, że krwawienie dotyka dużej ilości kobiet w pierwszych tygodniach ciąży i nie zawsze jest równoznaczne z poronieniem.
Czy krwawienie podczas ciąży zawsze musi oznaczać poronienie?
Czynników które powodują krwawienie podczas ciąży może być naprawdę dużo. W okresie od 5 do 10 dni od poczęcia, zachodzi implantacja zapłodnionej komórki w ściance macicy. Proces ten polega na przyczepieniu się komórki jajowej do jej ścianki i może być powodem niewielkiego plamienia, które często mylone jest z miesiączką. Plamienie to powinno ustąpić w przeciągu kilku dni i jeśli nie towarzyszą mu inne symptomy, takie jak ból brzucha czy gorączka, nie powinno być powodem do obaw. Odpowiedzialne za krwawienie podczas pierwszych tygodni ciąży, mogą być również zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej kobiety, który przygotowuje się w ten sposób do nowej i jakże odpowiedzialnej roli.
Podłoża krwawienia można również doszukiwać się w niedoborze progesteronu, czyli hormonu odpowiedzialnego za prawidłowe zagnieżdżenie się komórki w macicy i utrzymanie ciąży. W przypadku niedoboru tego kluczowego dla donoszenia ciąży hormonu, niezbędna jest wizyta u specjalisty, który najpewniej zleci pacjentce leczenia farmakologiczne. Plamienie podczas tej przypadłości może mieć zarówno charakter lekki jak i obfity, a krew przeważnie przybiera charakterystyczną, jasnoczerwoną barwę. Krwawienie występuje również w skutek przeciążenia organizmu. Odpowiedzialnymi za taki stan rzeczy mogą być długotrwały stres, intensywny i zbyt wysoki wysiłek fizyczny, czy zaburzenia snu. W tym wypadku, niezbędną rolę odgrywać będzie zmiana dotychczasowych nawyków i zwiększenie ilości wypoczynku. Koniecznie może okazać się wsparcie prawidłowej pracy organizmu witaminami i minerałami.
Poronienie – jak je prawidłowo rozpoznać?
W najgorszych przypadkach, krwawienie podczas ciąży może być związane z poronieniem. Poronieniu towarzyszą silne bóle podbrzusza oraz skurcze macicy. Objawy te mogą również wskazywać na wystąpienie ciąży ektopowej, inaczej nazywanej pozamaciczną. W przypadku obfitego krwawienia któremu towarzyszą wyżej wymienione dolegliwości, niezbędna jest jak najszybsza interwencja specjalisty. Warto zaznaczyć, że utrata ciąży nie jest zawsze winą ciężarnej kobiety, a samoistne poronienie dotyczy aż piętnastu procent spośród rozpoznanych ciąż. Najczęściej wymienianą przyczyną samoistnego poronienia jest nieprawidłowy przebieg rozwoju zarodka.