kurzajki

Kurzajki to nic innego, jak wywołane przez mikroorganizmy brodawki. Niestety kurzajki są bardzo zaraźliwe i czasem dosyć trudno się ich pozbyć. Warto wiedzieć, jak się przed nimi bronić. Huckelberry Finn, jeden z bohaterów książki Marka Twaina pt. “Przygody Tomka Sawyera”, miał własne sposoby na pozbycie się kurzajek. Potrzebował do tego fasoli lub kota, a wszystko odbywało się o północy, na rozstaju dróg lub na cmentarzu. Wiele antykurzajkowych czarów odnajdziemy i w medycynie ludowej. Dowodzi to teraz tego, z jak starym i poważnym kłopotem jesteśmy do czynienia. Dziś jeszcze ciężko pozbyć się brodawek, natomiast naukowcy nieustannie zgłębiają tenże temat. Są one więcej nie do końca poznaną zagadką dla medycyny.

Za kurzajki ważny jest wirus HPV

Wszystkie brodawki powoduje wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus – HPV), jaki jest mnóstwo wersji. Każdy z drobnoustrojów powoduje odmienny rodzaj brodawek (verucea vulgaris), np. zwykłe, płaskie, mozaikowe. Wirus brodawczaka nie składa się mieć w laboratoriach na sztucznych podłożach. Więc jeszcze nie znaleziono złotego sposobu na wszystkie jego szczepy. Dotychczas za pomocą technik molekularnych scharakteryzowano 77 odmian. Dalsze 30 genotypów zidentyfikowano, ale nie zostały jeszcze w pełnie poznane. Pewne typy HPV mają wartości onkogenne – wywołują nowotwory skóry lub błon śluzowych.

metody na pozbycie się kurzajek

Nie rozdrapuj kurzajek!

Kurzajkami można się zarazić przez bezpośredni związek z zakażoną osobą, korzystanie ze wspólnego ręcznika, przedmiotów domowych, jednak też na basenie, w saunie, solarium, szatni, wszędzie, gdzie jest mnóstwo osób. Na basenie rajem dla wirusów są brodziki (pomimo płynu odkażającego), przez które należy przejść, idąc na pływalnię.
Niektórzy mają naturalną skłonność do łapania wirusów. Jest temu młody wiek (dzieci, dojrzewająca młodzież), drobne urazy skóry na rękach, i te będące przy obgryzaniu paznokci. Szkodliwe jest także wycinanie skórek i pożyczanie urządzeń do pedicure. Kurzajki można mieć w każdym wieku. .

Jest mnóstwo metod leczenia kurzajek, natomiast nie wszystkie równie skuteczne

Doświadczeni dermatolodzy twierdzą, że gdy jest mnóstwo metod leczenia kurzajek, to chyba żadna spośród nich nie jest w stu procentach skuteczna. Jednak natomiast należy podejmować inne próby pozbycia się takich brodawek.
Starą, natomiast powszechnie dobrą formą likwidowania kurzajek jest lapisowanie (patyczek lapisowy można kupić w aptece). Można je smarować płynem, żelem lub maścią zawierającą kwas salicylowy, mlekowy lub mocznik. Oporne na funkcjonowanie kurzajki można usuwać środkami dostępnymi wyłącznie na receptę, ponieważ o ich wykorzystaniu może zdecydować tylko dermatolog. W gabinetach dermatologicznych kurzajki usuwa się przez zamrażanie ich ciekłym azotem lub łyżeczkowanie. Wcześniej zawsze należy brodawkę zmiękczyć. Zwykle wystarcza posmarowanie jej maścią salicylową i zaklejenie plastrem bez opatrunku. Po zabiegu należy pamiętać, by przez kilka dni przemywać rankę wodą utlenioną i zaklejać ją plastrem. Niewielkie brodawki można usunąć, stosując elektrokoagulację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here