Limfocyty

Zawsze, jeżeli nasze wyniki badań krwi nie mieszczą się w granicach normy, to jesteśmy zaniepokojeni i pełni obaw, taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza, jeżeli takie wyniki badań wyjdą naszym dzieciom. Pozornie podwyższone limfocyty u niemowlaka nie muszą jednak oznaczać choroby. Dowiedz się dokładnie, jakie są właściwe normy limfocytów w zależności od wieku i co może być przyczyną nieprawidłowych wyników badań. Limfocyty zawsze bronią organizm, żeby nie przedostały się do niego żadne grzyby i inne szkodliwe bakterie, jeżeli badania wykażą, że w naszym organizmie jest wysoki ponad normę poziom limfocytów, to oznacza to, że w naszym organizmie jest jakiś stan zapalny. Limfocyty są jedną z pięciu subpopulacji krwinek białych, czyli leukocytów. Jeżeli chcemy wiedzieć, czy poziom limfocytów jest w granicach normy, to obowiązkowo musimy zrobić badania krwi, ale zanim zaczniesz sam interpretować wyniki, to musisz mieć na uwadze, że w zależności id wieku, zawsze norma jest inna.

Jaką rolę w naszej krwi spełniają limfocyty?

Limfocyty Są dwie odmienne populacje limfocytów. Pierwsza z nich, to Limfocyty T, które odgrywają ważną rolę w obronie organizmu przed nowotworami i ochronie przed różnego rodzaju zakażeniami. Jeżeli zostanie nam przeszczepiony jakiś narząd, to wtedy biorą udział w odpowiedzi immunologicznej biorcy. Stanowią one około 70% wszystkich populacji tych krwinek. Drugie z nich, to Limfocyty B, które produkują przeciwciała (immunoglobuliny) – stanowią około 15% wszystkich limfocytów we krwi.

Jakie są normy limfocytów dla dzieci i dorosłych?

Jeżeli chodzi o osoby dorosłe, to prawidłowy poziom limfocytów we krwi jest stałą wartością niezależnie od płci i wieku, natomiast w przypadku dzieci, normy są naprawdę różne, na przykład u noworodków zmieniają się praktycznie z dnia na dzień. Pozornie podwyższone lub obniżone limfocyty u dziecka w rzeczywistości mogą nie wychodzić poza normę, dlatego też naprawdę warto znać wartości.

  1. 1,6 – 7,4 x 109/l – noworodki do 3 dnia życia
  2. 1,6 – 6 x 109/l – noworodki do 4 dnia życia
  3. 2,8 – 9 x 109/l – noworodki od 5 do 28 dnia życia
  4. 2,9 – 9,1 x 109/l – niemowlęta od 1 do 4 tygodnia

5  4 – 13,5 x 109/l – niemowlęta 6 miesięczne

  1. 4,0 – 10,5 x 109/l, 61% – 1. rok życia
  2. 2,0 – 8,0 x 109/l, 50% – 4. rok życia
  3. 1,5 – 7,0 x 109/l, 42% – 6. rok życia
  4. 1,5 – 6,5 x 109/l, 38% – 10. rok życia

10.1,0 – 4,8 x 109/l, 20 – 45% – 21. rok życia

11.1,0 – 4,5 x 109/l, 20 – 45% – dorośli

Jak wykonywane jest badanie poziomu limfocytów

Badanie limfocytów często wykonywane jest przy okazji innych badań. Badanie to może być wykonywane czasami w nagłych przypadkach, ale także w celu monitorowania stanu pacjenta. Oznaczanie poziomu limfocytów bywa niezbędne, gdy pojawiają się objawy ogólne u pacjenta. Do badania pobierana jest próbka krwi, najczęściej z żyły łokciowej. Na badanie należy zgłosić się na czczo. Na wynik badania poziomu limfocytów ma wpływ kilka czynników, a przede wszystkim tryb życia. Dlatego też kilka dni przed wykonaniem badania nie należy zmieniać aktywności fizycznej, pożywienia. Należy zgłosić lekarzowi lub pielęgniarce wykonującej badanie o przyjmowanych lekach i suplementach. Mogą one wpływać znacząco na wynik badania oraz powodować zwiększone krwawienie po badaniu. Przed badaniem należy także zgłosić, czy występuje uczulenie na lateks oraz wszelkie dolegliwości, które pojawiły się kiedykolwiek wcześniej przy pobieraniu krwi.

Obniżony poziom limfocytów

Procentowy udział limfocytów poniżej 15 to powód do niepokoju, oznaczający osłabienie układu odpornościowego. Przyczyny tego stanu bywają różne. Niski poziom limfocytów towarzyszy niektórym schorzeniom dziedzicznym, jak zespół Wiskotta-Aldricha czy zespół DoGeorge’a, a także anemii aplastycznej, której objawem jest obniżenie poziomu leukocytów, erytrocytów i trombocytów. Kolejne prawdopodobne przyczyny to choroby wirusowe (AIDS, WZW) lub autoimmunologiczne (stwardnienie rozsiane, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów). Obniżony poziom limfocytów bywa też typowym objawem niektórych nowotworów, szczególnie raka krwi. Bardzo niski poziom limfocytów występuje przy białaczce i chłoniaku. Przyczyną limfopenii nie musi być jednak wcale groźna choroba. Taki stan pojawia się też w wyniku przyjmowania niektórych leków, w okresach wzmożonego stresu czy na skutek intensywnego wysiłku fizycznego.

Podwyższony poziom limfocytów

Kiedy limfocytów we krwi obwodowej jest zbyt dużo, to także powód do zrobienia dodatkowych badań. Taki stan bywa następstwem:

  1. infekcji (np. wirusowej, bakteryjnej),
  2. raka krwi lub układu limfatycznego,
  3. zaburzeń autoimmunologicznych.

Objawy podwyższonego poziomu limfocytów zależą od choroby, która przyczyniła się do wystąpienia tego stanu. Do możliwych schorzeń należą tutaj: białaczka limfocytowa, AIDS (lub nosicielstwo wirusa HIV), mononukleoza, szpiczak mnogi, gruźlica, układowe zapalenie naczyń, krztusiec i inne.

Gdy w morfologii okaże się, że mamy podwyższone limfocyty. Należy wykonać inne badania, ponieważ podwyższone limfocyty mogą świadczyć zarówno o prostych infekcjach, jak i poważnych chorobach, jak np. rak. Dlatego też wysokość podwyższonych limfocytów zależy od tego, co jest przyczyną tego stanu. Czasem przyczyną podwyższonych limfocytów są np. choroby autoimmunologiczne. Istnieje wiele możliwych przyczyn podwyższonej liczby limfocytów. Niektóre z podstawowych przyczyn wysokiej liczby limfocytów to grypa i ospa wietrzna. Podwyższone limfocyty we krwi to również wynik m.in. gruźlicy i świnki. Różyczka, bruceloza i opryszczka to również przyczyny podwyższonych limfocytów. Podwyższone limfocyty to również efekt ostrej białaczki limfoblastycznej i mononukleozy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here