Jeśli chcesz szybko odmienić swoje wnętrza – pomaluj je. Przedstawiamy poniżej parę porad jak odpowiednio zabrać się do tej czynności.

Przygotuj ścianę i sufit

Zacznij od dokładnego usunięcia z sufitu i ścian tłuszczu i kurzu. Najpierw je odkurz, a potem umyj wodą z dodatkiem łagodnie działającego detergentu. Najlepiej sprawdza się mydło malarskie. Poczekaj aż ściany i sufit wyschną. Wtedy sprawdź, jak przedstawia się stan podłoża. Zarysuj niewielki fragment sufitu i ściany gwoździem lub nożykiem do tapet. Jeżeli narzędzia te głęboko zarysują podłoże, jeśli się ono obsypało, musisz zdjąć tynk (tylko w tym miejscu) i wyrównać ubytek używając masy szpachlowej. Kiedy masa wyschnie, przeszlifuj ją używając papieru ściernego o średniej grubości. Usuń pył odkurzaczem lub czystą, miękką szczotką. Masą szpachlową uzupełnij także ewentualne dziury w ścianach. Dalej postępuj jak wyżej. Po naprawieniu ubytków zagruntuj ściany i sufit używając farby podkładowej. Dzięki temu wzmocnisz podłoże, wyrównasz nierówności i sprawisz, że farba będzie się lepiej trzymać. Zużyjesz jej także mniej.

Wybierz farbę i sprzęt

Do wyboru masz farby lateksowe i akrylowe. Wybierz rodzaj farby w zależności od przeznaczenia pomieszczenia, które chcesz malować. Lateksowych możesz użyć w salonie, kuchni i łazience. Akrylowe wybierz do pokoju dla dzieci. Pamiętaj, że jeśli wybierz inny rodzaj farby niż ta, którą dotychczas były pomalowane ściany i sufit, starą powłokę musisz usunąć. Zwilż starą farbę letnią wodą, odczekaj chwilę i zeskrob ją szpachelką. Ściany i sufit możesz malować pędzlem lub wałkiem. Ale trudno dostępne miejsca łatwiej pomalujesz pędzlem. Kup więc także pędzel, nawet jeśli zamierzasz malować wałkiem.

Chroń podłogę

Przed malowaniem musisz usunąć z pomieszczenia meble i zabezpieczyć podłogę. Potrzebna ci więc będzie folia i taśma malarska. Pamiętaj także, że w przypadku malowania ścian na inny kolor niż sufit, musi ochronić sufit przed zaplamieniem. Zabezpiecz go używając szerokiej taśmy malarskiej. To samo zrób, jeżeli chcesz malować ściany na różne kolory. Malowanie zawsze zaczynaj od sufitu, zacznij malować go od strony okna. Na końcu pomaluj ściany. Jeśli tylko jest to możliwe na malowanie mieszkania wybierz pogodny dzień, gdyż w taki dzień można malować przy otwartych oknach. Dzięki temu farba będzie szybciej wysychać. Warto też malować przy dziennym, a nie sztucznym świetle.

Malowanie to najszybszy sposób na odmianę wnętrza. Wbrew pozorom malowanie mieszkania nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy trochę wolnego czasu, aby zrobić to samodzielnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here