Na czym polega owulacja?

Każda kobieta powinna być świadoma zmian, które zachodzą w jej organizmie podczas każdego cyklu menstruacyjnego. Najważniejszymi etapami tego cyklu są owulacja i miesiączka.
Co to jest owulacja? Proces ten, nazywany także jajeczkowaniem, jest kluczowym etapem cyklu miesiączkowego. Gdy komórka jajowa jest dojrzała, dochodzi do pęknięcia jej osłony, zwanej pęcherzykiem Graafa. W konsekwencji dochodzi do uwolnienia jajeczka i jego przemieszczenia z jajnika do jajowodu. Owulacja jest momentem, w którym komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia. Sama owulacja trwa około 48 godzin, warto jednak pamiętać, że plemniki są w stanie przetrwać w organizmie kobiety przez kilka dni.
Kiedy ma miejsce owulacja? Termin ten jest uzależniony od długości cyklu kobiety, z reguły ma ona miejsce około 14 dni przed miesiączką. Średnio do jajeczkowania dochodzi w odstępach około 28 dni. Jest to jednak kwestia indywidualna, dlatego warto obserwować organizm, aby orientować się, kiedy są dni płodne. Należy pamiętać, że może ona ulegać przesunięciom wskutek stresu, choroby lub innych czynników. Wiele kobiet w czasie owulacji odczuwa typowe objawy, np. kłujący ból w podbrzuszu.
Wiedza o tym co to jest owulacja, kiedy występuje i jak określić dni płodne jest kluczowa nie tylko dla kobiet starających się o dziecko, ale także tych, które chcą ciąży uniknąć. Jeśli nie jesteśmy pewne, jak określić termin owulacji, możemy sporządzić wykres na podstawie obserwacji porannej temperatury ciała lub sięgnąć po dostępne w aptekach testy owulacyjne.

www.miedzycechowy.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak działa uber?
Następny artykułCo to jest głoska?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here