O czym musisz pamiętać wyjeżdżając do USA?

0
7999

Wyjazd do Stanów Zjednoczonych to marzenie niejednego Polaka. Jednak oprócz potrzebnych na podróż pieniędzy, trzeba mieć jeszcze przygotowane odpowiednie dokumenty i pozwolenia. Wjazd do tego kraju możliwy jest jedynie dla osób, które posiadają ważną wizę. Jak ją zdobyć i co jeszcze może się przydać podczas wizyty w USA?

Wiza do USA

Posiadanie wizy do USA jest warunkiem koniecznym do legalnego odwiedzenia tego kraju. Chociaż polski rząd od wielu lat prowadzi negocjacje z rządem amerykańskim, to Polacy nadal potrzebują pozwolenia na przekroczenie granicy Stanów Zjednoczonych.

Droga do uzyskania wizy nie jest łatwa. Formalności związane z pozwoleniem na przekroczenie granicy trzeba załatwić w Ambasadzie USA w Polsce, która mieści się w Warszawie, lub w Konsulacie USA w Krakowie. W tych dwóch miejscach uzyskać można tzw. promesę wizową, na podstawie której po wylądowaniu w USA wydawana jest wiza. Każdy obywatel starający się o uzyskanie promesy wizowej ma obowiązek wypełnić odpowiedni wniosek, wnieść wymaganą opłatę oraz przedłożyć stosowne dokumenty. Wniosek nie jest skomplikowany, jednak czasami potrzebna jest pomoc w jego wypełnieniu, której udziela www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-usa/. Ostatnim etapem przed uzyskaniem promesy wizowej jest rozmowa z konsulem. Rozmowa ta jest obligatoryjna dla każdego, kto stara się o wizę, z wyjątkiem dzieci do lat 14 oraz osób, które ukończyły 80. rok życia.

Wyróżniono kilkanaście rodzajów wiz, jednak najbardziej popularna jest wiza z kategorii B1/B2. Turystyczno-biznesowa wiza do USA wydawana jest zazwyczaj na 10 lat i uprawnia do wielokrotnego przekraczania granicy Stanów Zjednoczonych.

Legalizacja dokumentów

W zależności od planowanego celu podróży do USA, potrzebne mogą być dokumenty osobiste, poświadczające, np. posiadane uprawnienia lub wykształcenie. Przez wyjazdem dokumenty te należy zalegalizować, aby zyskały one ważność w świetle prawa państwa, do którego się udajemy. Zajmuje się tym Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Legalizacja dokumentów w MSZ jest ważna, kiedy dokument uzyska odpowiednią pieczęć. Starać się można także o pieczęć Apostille, która uznawana jest przez wiele krajów będących stronami w konwencji haskiej z 1961 r.

Jakie dokumenty należy poddać legalizacji? Można powiedzieć, że wszystkie, które mogą się przydać. W przypadku wątpliwości można zasięgnąć porady w Serwisie Konsularnym na www.serwiskonsularny.pl/faq/legalizacja-dokumentow/. Trzeba jednak pamiętać, że legalizacja dokumentów w MSZ dokonywana jest jedynie na podstawie oryginalnych dokumentów, nie kopii lub duplikatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here