Każde ogłoszenie jest krótką wypowiedzią skierowaną przez autora do odbiorcy. Przy pomocy ogłoszeń zawartych w prasie, w internecie, czy na ulotkach ogłaszamy ważną dla nas informację licząc na masowy odzew. Ogłoszenie powinno być zwięzłe, krótkie i treściwe. I zawierać tylko najważniejszą informację. Gdyż nikt nie ma czasu i chęci czytać długich ogłoszeń, w których to co jest najważniejsze zawarte jest często na końcu. W ogłoszeniu najważniejsza informacja powinna być umieszczona na samym początku.
Na przykład: „Poznam panów w wieku od 30 – 35 lat, z pośród których mam nadzieję znaleźć kandydata na męża.” W dalszej części ogłoszenia trzeba zamieścić inne ważne informacje od autora dla kandydatów. I tak na przykład: „Poznam panów w wieku od 30 – 35 lat, spośród których mam nadzieję znaleźć kandydata na męża. Jestem 30 letnią bezdzietną panną, wierzącą, nie mam nałogów i takich samych cech oczekuję od kandydata na męża.” Krótka informacja składająca się z dwóch rozbudowanych zdań. Zawierająca to, co jest najważniejsze.
Reszta spraw, jak wykształcenie, czy zamieszkanie można zostawić do przeanalizowania w dalszej części znajomości. Choć można też do ogłoszenia dodać trzecie i czwarte zdanie np. „Mieszkam w mieście, posiadam wyższe wykształcenie i pracę, jestem wysoką i szczupłą blondynką lubiącą podróże. Cenię w ludziach szczerość, rozsądek, pracowitość i odpowiedzialność.” Oczywiście na końcu musi być podany kontakt. Czyli najkrócej mówiąc w ogłoszeniu powinna znaleźć się informacja dotycząca tego: kto mówi, do kogo mówi i co ogłasza. Oraz to, jak można się skontaktować. Jednak ogłoszenia, które umieszczane są przez ludzi nie zawsze dotyczą propozycji matrymonialnych. Najczęściej dotyczą wielu innych spraw. Ogłoszenia są bardzo zróżnicowane pod względem treści. Mogą dotyczyć sprzedaży nieruchomości, sprzedaży odzieży, sprzedaży zwierząt i wielu innych rzeczy. Mogą również dotyczyć usług, jak na przykład: dam korepetycję z angielskiego, zaopiekuję się osobą starszą, pomogę przy dziecku, posprzątam dom i tak dalej. Ludzie mają wiele potrzeb i dlatego ogłoszenia są różne. Nawet takie: zamienię, oddam, przyjmę, dam pracę. I wiele innych, jak na przykład nekrologi zawiadamiające o pogrzebie, ogłoszenia o zaginięciu, itd.
Gdzie można zamieszczać ogłoszenia poza prasą i siecią internetową ? Ogłoszenia można zamieszczać jeszcze w telewizji, w radiu, na miejskich tablicach ogłoszeniowych, na słupach ogłoszeniowych. Spotykamy także ogłoszenia w sklepach mówiące o promocjach, jak i ogłoszenia administracyjne na blokach. Pod względem rodzaju także istnieje rozbieżność wśród ogłoszeń. Gdyż są ogłoszenia drobne płatne i darmowe, jak np. anonsy. Oraz ogłoszenia lokalne obwieszczające o czymś. Są też ogłoszenia w formie reklam. Ogłoszeniem skierowanym do konkretnych osób są różnego rodzaju wysyłane zaproszenia stanowiące pisemną prośbę, o wzięciu udziału w danej uroczystości w określony miejscu i czasie. List, kartka pocztowa, telegram, to także pisemna forma przekazu informacji. Ogłoszeniem jest nawet przepis stanowiący pisemną informację, jak daną rzecz wykonać, np. jak ugotować jakąś potrawę. Do ogłoszeń zalicza się też instrukcja dająca wskazówki na temat obsługi jakiegoś urządzenia.