Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego to jedno z powikłań kamicy żółciowej. Kamica żółciowa to dolegliwość, która charakteryzuje się powstawaniem złogów w pęcherzyku żółciowym albo w drogach żółciowych. Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego i kamicy żółciowej są bardzo podobne, dlatego w pierwszych godzinach napadu choroby zazwyczaj trudno jest odróżnić zapalenia od kolki żółciowej. Zawsze ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, musi zostać zoperowane, ponieważ jest ono niebezpieczne dla zdrowia. Przeczytaj więc wszelkie informacje na temat tej dokuczliwej dolegliwości

Przyczyny zapalenia pęcherzyka żółciowego

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego występuje, gdy z powodu zatamowania obiegu żółci pojawia się zapalenie ścian pęcherzyka oraz jego niedostateczne ukrwienie. Ponadto kłębiąca się żółć i inne produkty pochodzące z jej modyfikacji chemicznych sprawiają, że ściany pęcherzyka żółciowego są podrażniane co prowadzi do wydzielania czynników procesu zapalnego. Wysokie ciśnienie w pęcherzyku żółciowym może prowadzić nawet do jej martwicy, ponieważ upośledzony zostaje przepływ w krwi w błonie śluzowej pęcherzyka. Bywa, że ciężkie zapalenie pęcherzyka żółciowego współistnieje z innymi schorzeniami, np. w stanach po przebytych operacjach, na skutek ciężkich uszkodzeń ciała czy po oparzeniach. Dolegliwość może również towarzyszyć cukrzykom.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego – objawy

pęcherzyk żółciowyOstre zapalenie pęcherzyka żółciowego występuje bardzo często po ciężko strawnym posiłku i rozpoczyna się bólem w prawym podżebrzu, zwykle promieniującym do prawej okolicy podłopatkowej. Bóle są bardzo silne, przeszywające i wyczerpujące, towarzyszą im wymioty. Występuje również umiarkowane, do 38°C, podwyższenie temperatury ciała. Gwałtownie przebiegające zapalenie może prowadzić do zgorzeli pęcherzyka żółciowego, jego przedziurawienia i zapalenia otrzewnej. Dolegliwości towarzyszące kolce żółciowej można złagodzić za pomocą preparatów przeciwbólowych, np. metamizol, paracetamol czy środków rozkurczowych, takich jak: papaweryna, hioscyna, drotaweryna. Jeżeli ból nadal będzie się utrzymywać, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego wymaga postępowania operacyjnego.

Jak wygląda rozpoznanie i leczenie zapalenia pęcherzyka żółciowego

W ostrym zapaleniu kolki żółciowej istotne są przede wszystkim wywiad lekarski oraz badanie palpacyjne, które pozwalają na dosyć szybkie rozpoznanie. Lekarz badając pacjenta może zauważyć tkliwość powłok brzusznych w okolicy podżebrowej prawej. Czasem wyczuwalny jest obolały pęcherzyk żółciowy i objawy otrzewnowe. U niektórych pacjentów może pojawić się zwiększone tętno oraz przyspieszony oddech. Chociaż w większości przypadków ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego ustępuje po leczeniu zachowawczym, to jednak czasem konieczne okazuje się działanie operacyjne. Zabieg powinien być przeprowadzony w ciągu kilku dni od wystąpienia pierwszych dolegliwości. W ostatnich latach dzięki postępom chirurgii minimalnie inwazyjnej stało się możliwe leczenie kamicy pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową.

Zalety metody laparoskopowej:

Podstawowe zalety laparoskopii to:

  1. zmniejszenie urazu operacyjnego,
  2. mniejszy ból pooperacyjny,
  3. krótszy czas pobytu w szpitalu,
  4. wcześniejszy powrót do pełnej aktywności życiowej,
  5. lepsze efekty kosmetyczne, bez dużych blizn.

Trudno jest przewidzieć rozwój i przebieg ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, dlatego też chory powinien zostać zbadany przez chirurga. Ostateczne rozpoznanie ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego stawiane jest na podstawie obrazu klinicznego potwierdzonego badaniem ultrasonograficznym jamy brzusznej. Podobnie jak we wszystkich ostrych chorobach jamy brzusznej, również i w tym przypadku nie wolno kłaść na brzuch ciepłych kompresów lub termoforu. Można natomiast położyć okład wysychający lub worek z lodem.

Czy da się całkiem wyleczy ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego?

O całkowitym wyleczeniu ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego mówimy, gdy zostanie on usunięty wraz z zalegającymi kamieniami. Jednak warto zaznaczyć, że nawet operacja nie zlikwiduje predyspozycji genetycznych do powstawania złogów. Po usunięciu pęcherzyka mogą one powstawać np. w drogach żółciowych. Wtedy kamienia usuwane są za pomocą endoskopu (zabieg ERCP). Pacjenci, u których usunięto pęcherzyk żółciowy powinni około dwa albo trzy miesiące unikać aktywności fizycznej i dźwigania ciężkich przedmiotów czy zakupów. Zignorowanie tych zaleceń może spowodować przepuklinę pępkową w miejscu cięcia.

zapalenie pęcherzyka żółciowego – zapobieganie

Najlepszym sposobem zapobiegania ostremu zapaleniu pęcherzyka żółciowego jest wczesne leczenie operacyjne kamicy żółciowej. Jednak niemożliwe jest wyeliminowanie predyspozycji genetycznych. Ryzyko powstawania kamieni, a tym samym przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego można zmniejszyć zmieniając styl życia i sposób odżywiania. Wdrożenie diety niskotłuszczowej pomaga zapobiegać napadom kolki żółciowej. Dieta jest naprawdę bardzo ważna, dlatego też musimy bardzo mocno zwracać na nią uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here