Czy to w sklepach, czy w hurtowniach, czy w wielkich przedsiębiorstwach przetwórczych – ważną rolę gra przechowywanie żywności, zwłaszcza owoców i warzyw. Dlaczego jest to aż tak istotne? Dlatego, że to z nimi konsumenci mają bezpośredni kontakt, gdyż zwykle owoce i warzywa nie mają dodatkowych opakowań. Są więc narażone na kontakt z wieloma bakteriami, kurzem i innymi zabrudzeniami. Jak sobie z tym poradzić?
HACCP – czyli o czym mówi system nadzoru nad żywnością w przypadku owoców i warzyw
HACCP to system, który wprowadza przedsiębiorstwo, mające kontakt z żywnością. System ten swoim zakresem obejmuje poszczególne etapy postępowania z żywnością: od otrzymania ich od rolników aż do umieszczenia na rynku. Obejmuje zatem przygotowanie do przetwórstwa lub sprzedaży, przetwarzanie, pakowanie a także przechowywanie i dystrybucję. W każdym z tych etapów, system HACCP nakazuje monitorować wszelkie zagrożenia chemiczne, biologiczne i fizyczne po to, by ostateczny konsument otrzymał pełnowartościowy produkt, nie zagrażający w żaden sposób jego zdrowiu i życiu. HACCP stawia na jakość i higieniczne warunki pracy.
Kosze na owoce od Schoeller Allibert
Plastikowe skrzynie to najlepsze rozwiązanie do przechowywania owoców i warzyw w przetwórstwie. Dlaczego? Dlatego, że mają wiele zalet, których na marne szukać wśród skrzyniopalet wykonanych z drewna czy metalu!
- Higiena
- Ekologia i ekonomia
Skrzynki na owoce wykonane z tworzywa sztucznego są o wiele bardziej higieniczne niż te z drewna. Nie reagują na większość kwasów czy zasad. Można je dezynfekować i z łatwością wyczyścić. Nie spleśnieją pod wpływem wilgoci, można je zatem przechowywać nawet na zewnątrz.
Owoce przechowywane w takich koszach nie są narażone na żadne czynniki biologiczne czy chemiczne. Nie ma możliwości ich uszkodzenia w momencie normalnego przechowywania.
Kosze na owoce z polipropylenu są przyjazne dla środowiska. Do ich produkcji, nie zużywa się drzewa więc i lasy są bezpieczne. Zużyte kosze można poddać recyklingowi i ponownie otrzymać z nich nowy wyrób z tworzywa sztucznego. Jest więc to swego rodzaju obieg zamknięty, który w perspektywie lat zawsze się zwraca. I to jest ten punkt ekonomiczny. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że takie skrzynki na owoce są nieopłacalne (koszt zakupu jest droższy niż w przypadku drewnianych), to jednak te plastikowe posłużą nawet 10 lat – czego nie można wymagać od drewnianych, które o wiele łatwiej można uszkodzić ze względu na bardzo miękki materiał i mnóstwo gwoździ, które zwyczajnie mogą się poluzować i naruszyć konstrukcję skrzynki (nie wspominając już o tym, że odłamki drewna mogą przedostać się do wnętrza owoców i warzyw, które w takim przypadku nadają się jedynie do wyrzucenia).
Zalet można wymieniać jeszcze wiele. Jednak w przypadku innych zapytań, warto skierować się bezpośrednio do producenta, który odpowie na wszystkie pytania i doradzi zakup najlepszych skrzynek na owoce.