Pleśniawki

Dziecko płacze podczas karmienia, marudzi podczas najprostszych czynności, a zauważyliśmy, że w jego buzi jest biały nalot, lub też inne bardzo źle wyglądające wrzody jamy ustnej? Jeżeli zobaczymy takie właśnie objawy, to mogą one świadczyć one o tym, że u naszej pociechy pojawiły się pleśniawki lub afty. Zobacz dokładnie, jak postępować w razie takich właśnie problemów, kiedy trzeba z naszym noworodkiem, czy też niemowlakiem pojechać do lekarza, a kiedy mamy możliwość, żeby z tą okropną infekcją poradzić sobie samodzielnie, bez konieczności udania się do specjalisty. Bez wątpienia, kiedy dziecko przychodzi na świat, to dla każdej matki jest to coś niezwykłego, jest to uczucie, jakiego nie da się porównać z niczym innym. Jeżeli w Twoim domu, znajduje się noworodek, czy też niemowlę, to jego karmienie, pielęgnacja, usypianie, a później także zabawa, sprawiają że pochłania to cały Twój dzień, więc jeżeli zauważysz u swojego maleństwa, właśnie pleśniawki, czy afty, to może Cię to przerazić, ponieważ w tym czasie jest bardzo marudne, płaczliwe, a przede wszystkim również nie chce jeść. Na szczęście, są to dolegliwości, których nie musimy się obawiać, bo można sobie łatwo z nimi poradzić, czasami jest jednak tak, że pleśniawki i afty, które dopadną maluszka, wymagają od nas udania się do lekarza pediatry.

Jak wyglądają pleśniawki?

Pleśniawki Jak na nie spojrzymy, to są, biały nalot przypominający wyglądem twaróg bądź resztki mleka. Warto wiedzieć, że jeżeli nasz niemowlaczek ma biały nalot na podniebieniu, to może być to infekcja wywołana bielnikiem białym – grzybem drożdżopochodnym, obecnym naturalnie w jamie ustnej i w pochwie. Pleśniawki u noworodków oraz niemowlaki wyglądają, jak białe, wypukłe plamy, które mogą przypominać twaróg. Pojawiają się one na wewnętrznej stronie policzków, na dziąsłach oraz na języków. Plam tych nie można ścierać, ponieważ może to spowodować zaczerwienienie, a nawet krwawienie.

Pleśniawki u dziecka – dlaczego się pojawiają?

Grzyby z grupy Candida powodujące pleśniawki mogą być obecne w organizmie człowieka (na skórze, w jamie ustnej) i nie powodować żadnych zmian. Jednak stosowanie antybiotyków może doprowadzić do wyeliminowania tej części naturalnej flory bakteryjnej, która nie pozwala na zbyt duże namnażanie się tego gatunku grzyba. Wtedy dochodzi do infekcji błony śluzowej wywołanej drożdżakiem Candida. Dziecko najczęściej zaraża się drożdżakiem podczas przechodzenia przez drogi rodne mamy (zakażenie pierwotne). Kobiety ciężarne są szczególnie narażone na różnorakie infekcje grzybicze. Biały nalot w buzi najczęściej spotyka się u noworodków (głównie wcześniaków) i dzieci, które są leczone antybiotykami (antybiotyki niszczą „dobre” bakterie, których zadaniem jest obrona naszego organizmu przed intruzami), chorują na choroby nowotworowe, przeszły operację przeszczepienia narządu. Pozbycie się pleśniawek jest niekiedy trudne. Wymaga cierpliwości zarówno ze strony dziecka jak i rodziców.

Pozostałe czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia pleśniawek:

  1. wcześniactwo – duże ryzyko wystąpienia pleśniawek występuje u noworodków urodzonych zbyt wcześnie; może mieć to związek z niedostatecznej lub słabo rozwiniętej odporności dziecka
  2. niewyrównana cukrzyca
  3. nieodpowiednia higiena – szczególne znaczenie ma dotykanie zakażonych/brudnych przedmiotów lub brak higieny w kontaktach z innymi chorymi. Do zakażenia może dojść podczas podawania dziecku brudnego smoczna lub jego oblizywania, również brudne zabawki lub źle przygotowywane posiłki zwiększają ryzyko pleśniawek
  4. przebyte pleśniawki – ryzyko nawrotu choroby rośnie u osób, u których pleśniawki występowały w dzieciństwie
  5. słabo rozwinięty układ immunologiczny niemowlaka
  6. zakażenie wirusem HIV
  7. niedożywienie
  8. sterydoterapia lub leczenie immunosupresyjne

Należy pamiętać, że pleśniawki są zakaźne i nawet pocałunek może być przyczyną przeniesienia zakażenia na inną osobę. Niestety, coraz częściej diagnozuje się zakażenia grzybicze, które mają różnorodne podłoże.

Jak leczyć pleśniawki?

Pojawienie się pleśniawek u niemowlaka z reguły nie jest poważne. Niektórzy w tym czasie smarują partie jamy ustnej objęte drożdżakami ciekłą nystatyną, która przyśpiesza redukcję zmian. W większości przypadków można ten lek zastosować bezpośrednio na ten biały nalot. W przypadku dorosłych stosuje się do leczenia pleśniawek specjalny płyn bądź pastylki do ssania. Jeżeli jednak to nie pomaga, wskazana jest konsultacja z lekarzem, który może przepisać doustne leki działające przeciwgrzybiczo. Jeżeli twoje dziecko ma pleśniawki, pamiętaj o tym, aby dokładnie czyścić butelki i smoczki, które regularnie stosujesz.

Afty u dzieci?

Afty mają zwykle podłoże wirusowe. To, co często mamy opisują jako afty, jeśli pojawia się w buzi maluszka po raz pierwszy – jest pierwotnym opryszczkowym zapaleniem jamy ustnej. Afty mogą wystąpić przy pierwszym kontakcie dziecka z wirusem opryszczki. Najczęściej przebiegają z niechęcią do jedzenia, gorączką, osłabieniem organizmu i bólem jamy ustnej. W przeciwieństwie do pleśniawek, afty u niemowląt można leczyć domowymi sposobami. Najważniejsza jest dokładna higiena jamy ustnej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here