Podatki marynarskie – fakty i mity

0
1297

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że rozliczenia podatkowe bywają skomplikowane, a wizyty w urzędzie skarbowym nie należą do najprzyjemniejszych. Grupą zawodową, dla której zeznania podatkowe bywają szczególne trudne, są marynarze. Czasami, aby rozliczanie podatków marynarzy było poprawne niezbędna jest pomoc radcy prawnego.

Z czego wynikają wyżej wspomniane trudności? Warunki opodatkowania pracy marynarzy nie są jasno określone przez przepisy polskiego prawa podatkowego. Marynarze zawierają umowy o różnej treści – bywa i tak, że pracując na jednym statku mają zupełnie różną sytuację podatkową. Marynarze rzadko kiedy znają się na prawie, niekiedy też błędnie interpretują zawarte kontrakty albo są przekonani, że nie podlegają żadnemu systemowi podatkowemu. Zatem czasami dochodzą do wniosku, że najlepiej uniknąć składania zeznań podatkowych. Nie jest to dobrym pomysłem, ponieważ każdy marynarz, nawet taki który nie znajduje się w bazie danych Urzędu Skarbowego, może w każdej chwili zostać poddany kontroli podatkowej np. z powodu tego, że ktoś go zadenuncjował. Podatki marynarskie są inne dla tych marynarzy, którzy pracują na zagranicznych statkach, mogą oni skorzystać z tak zwanej ulgi abolicyjnej, która chroni polskich podatników zarabiających poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej przed podwójnym opodatkowaniem.

Podatki dla marynarzy stwarzają wiele problemów interpretacyjnych zarówno dla pracowników urzędu skarbowego, jak i samych marynarzy.
Miejmy nadzieję, że polski rząd sprawi, że rozliczenie podatkowe rodzin marynarzy nie będzie już takie trudne. Nic nie wskazuje na to jednak, aby te zmiany szybko nastąpiły. Pamiętaj, że kancelaria radcowska specjalizująca się w sprawach takich jak podatek za pracę marynarzy, jest lepszą opcją, jeśli mamy wątpliwości w tej kwestii, niż słuchanie obiegowych opinii na ten temat. Jeśli interesuje cię radca prawny z doświadczeniem, udzielający rzetelnych porad prawnych zajrzyj na stronę: radcaprawny-trojmiasto.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here