Pokrzywka to jedna ze zmian skórnych, która wywołuje niemiłe odczucia – swędzenie, zaczerwienienie. Często towarzyszy jej również opuchlizna, obrzęki i wypryski. Dlatego tę chorobę trudno odróżnić od innych wywołujących podobne zmiany na skórze. Czym dokładnie jest pokrzywka i jak można sobie z nią poradzić?
Jak to zostało wspomniane wyżej pokrzywka to dolegliwość skórna, która bardzo często występuje u małych dzieci, chociaż może pojawić się również u dorosłych. Z reguły pokrzywka występująca u dzieci ma bardzo ostry przebieg. Do jej głównych objawów zalicza się przede wszystkim czerwone bąble o różnej wielkości i kształcie. Wynika to ze zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz ich rozszerzania. Przy pokrzywce mogą pojawić się także obrzęki skórne i wysypka, która najczęściej pojawia się na twarzy, rękach, narządach płciowych oraz stopach. Mogą pojawić się także pęcherzyki, które przypominają swoim wyglądem stan po poparzeniu pokrzywą, stąd też nazwa tej przypadłości.
Pokrzywka, mimo że wygląda dość groźnie jest praktycznie bezbolesna. Jednak duży dyskomfort może powodować fakt, że wywołuje intensywny świąd. Dlatego należy łagodzić właśnie ten objaw, żeby w wyniku drapania nie powstały nadkażenia lub po zaleczeniu pokrzewki nie pozostały blizny na skórze.
Jakie są przyczyny pokrzywki?
Wskazuje się na to, że pokrzywka może być powodowana alergiami o różnym podłożu. Najczęściej wskazuje się alergie pokarmowe (np. na owoce i leki) oraz alergie kontaktowe. Uczulać mogą również chemikalia wykorzystywane w domu, pyłki roślin, a także sierść i naskórek zwierząt. Pokrzywka może występować również w związku z nadmierna ekspozycją skóry na gorąco, nadmierne promieniowanie słoneczne czy ucisk.
Jak leczy się pokrzywkę?
Jeżeli pojawi się pokrzywka konieczna jest wizyta u lekarza – najczęściej przypisywane są leki przeciwhistaminowe. Jeżeli ich zastosowanie nie daje rezultatów lekarz może przypisać leki sterydowe.