Gruczoł krokowy odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie regulacji pracy układu płciowego oraz moczowego mężczyzny. Z wiekiem jednak bardzo często dochodzi do jego rozrostu. I wtedy mogą pojawiać się problemy z oddawaniem moczu, odbywaniem stosunku, czy po prostu z normalnym funkcjonowaniem. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze gruczoł krokowy powiększony jest symptomem groźnej choroby. Zawsze jednak wymaga opieki lekarskiej.
Mówiąc o rozroście prostaty, należy powiedzieć w pierwszej kolejności, że powiększenie jej może mieć charakter łagodny lub złośliwy. Najczęściej występującymi są zmiany niezłośliwe, które wiążą się z rozrostem naturalnej tkani mięśniowej. Takie zmiany nie zagrażają bezpośrednio życiu, ale potrafią znacznie obniżyć jego komfort, a nawet zagrozić zdrowiu.
W sytuacji, gdy u mężczyzny zdiagnozowano gruczoł krokowy powiększony, należy natychmiast podjąć odpowiednie leczenie. Gdy podejmie się je bardzo wcześnie, można skutecznie za pomocą metod naturalnych oraz środków farmakologicznych zahamować rozrost tkanek. Dlaczego jest to takie ważne? Z wielu względów. Ale tym kluczowym staje się wpływ stanu prostaty na funkcjonowanie układu moczowego. Należy bowiem pamiętać, że cewka moczowa przebiega między innymi pośród mięśniami prostaty. Gdy te ulegają rozrostowi, oddawanie moczu jest utrudnione. To następnie prowadzi do jego zalegania w pęcherzu. A później pojawiają się coraz większe problemy. Zalegający mocz łatwo prowadzi do stanów zapalnych pęcherza, a także tworzenia się w nim kamieni. To natomiast utrudnia oczyszczanie nerek i w rezultacie również one są zagrożone. Z czasem pojawić może się nawet ostra niewydolność nerek, która jest stanem zagrażającym życiu. Dlatego też nigdy nie należy ignorować powiększonego gruczołu krokowego.
A jak zbadać, co się z nim dzieje? Podstawowym badaniem jest tak zwane badanie per rectum. Poza nim lekarz może zlecić również wykonanie badania krwi czy usg gruczołu. Wszystko razem pozwala ocenić precyzyjnie charakter zmian.