Prawidłowy montaż lub nieprawidłowy

Montaż stolarki okiennej jest prawidłowy albo nieprawidłowy. Mnogość określeń w typie prawidłowy i szczelny montaż okien, ciepły montaż okien, montaż na piankę czy montaż tradycyjny lub montaż standardowy wprowadzają tylko w błąd inwestorów i wykonawców. Okna i drzwi montuje się według określonych zasad i przyjętych ustawowo norm. Owe norny jasno mówią o robotach instalacyjnych stolarki okiennej, które dbają o:

– połączenia okien z ościeżnicami tak, by zachowane były wszelkie parametry wodoszczelności,
– kondensację pary, na wewnętrznej stronie łączeń,
– przenikanie powierza.

Na stronie internetowej: https://prawidlowymontaz.pl/firma/aprel opisano dokładnie jakie paragrafy i jakie ustawy owe normy regulują i co świadczy o prawidłowym zamontowaniu całej solarki okiennej. Ogólnie uważa się, że dobrze zamontowane okna to takie, które w efekcie końcowym da się bezproblemowo użytkować. Po oddaniu w użytkowanie okna powinny dać możliwość z korzystania z nich bez zakłóceń zgodnie z zaleceniami ich użytkowania.

Montaż okien i drzwi zgodnie z wymogami to zawsze jedna wielka niewiadoma. Za każdym razem należy osiągnąć jeden i ten sam efekt, czyli stolarka okienna powinna być dobrze i prawidłowo zamontowana. Jednak, za każdym razem, różnic jest wiele, różne są miejsca gdzie montuje się okna, różne są też montowane okna. Zawsze to wszystko trzeba odpowiednio zgrać i zamontować okna zgodnie w prawnymi normami i wszelkimi ustaleniami projektantów lub osób odpowiedzialnych za adaptację danego pomieszczenia. Zdać sobie należy również sprawę, że ciepły montaż okien i okna prawidłowo zamontowane może być jednym i tym samym.

Monterzy okien powinni posiadać, przede wszystkim, ogromną wiedzę dotyczącą:

– oddziaływań zewnętrznych,
– wewnętrznych,
– oddziaływań związanych z konstrukcją danego budynku,
– odpowiednich komponentów,
– sposobów przyszłego użytkowania okien.

Wszystkie powyższe działania bardzo różnią się od siebie i jest ich bardzo dużo. Do oddziaływań zewnętrznych zaliczyć możemy wiatr, deszcz, mróz, hałas, próby włamania czy wilgotność powietrza i różnice temperatur. Do wewnętrznych zaliczamy: wentylację, różnicę temperatur, wilgotność powietrza. Oddziaływania konstrukcji to: ruchy konstrukcji, jej wymiary, rozszerzalność liniowa, deformacje spowodowane ciężarem budynku, obciążenia budynku czy dostępność. Ponadto bardzo ważne i istotne jest ustawienie i połączenie okien z ich ościeżnicami oraz z wszystkimi ścianami, do których dana stolarka okienna ma przylegać. Ponadto pamiętać należy, że prawidłowy montaż okien zależny jest też od dokładnego i super profesjonalnego zaprojektowania a następnie wykonania szczeliny dylacyjnej.

Istnieje również specjalna instrukcja dotycząca montażu okien i drzwi. Według niej obszar montażowej szczeliny został podzielony na 3 strefy, z których każda spełnia daną rolę.
Pierwsza strefa odpowiedzialna jest za oddzielenie klimatu wewnętrznego pomieszczenia od klimatu panującego na zewnątrz. Jest to tak zwana płaszczyzna szczelności powietrza i ma ona zapobiegać niekontrolowanemu przepływowi powietrza. Druga strefa jest środkową płaszczyzną montowania okien, to w tej części wszystkie elementy montażu są przyczepione do ściany nośnej. Z kolei płaszczyzna trzecia ma za zadanie ochronić wnętrze przed wszelkimi czynnikami atmosferycznymi, czyli takimi jak deszcz, śnieg czy wilgoć.

Zachowanie szczególnych i określonych zasad montowania okien ściśle według danej instrukcji spowoduje, że okna będą zamontowane prawidłowo. Dobry i prawidłowy montaż stolarki okiennej sprawi, że w trakcie użytkowania okna będą spełniać swoją określoną funkcję i będą doskonale chroniły wnętrze domu, pomieszczenia czy mieszkania przez długie lata. Prawidłowo zamontowane okna to także generowanie oszczędności, pomieszczenia stają się energooszczędne.

Zarówno w nowych budynkach jak i w budynkach remontowanych zasady montażu okien są takie same i dają takie same efekty. W związku z tym tak bardzo ważne i istotne jest prawidłowe montowanie stolarki okiennej.

Źródło: Aprel – prawidłowy montaż okien w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here