Nie należy do najsłynniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Pszczyna, ma jednak wiele uroku. Ludwikówka to ciekawy pałacyk, który powstał na skraju pszczyńskiego parku w początkach XIX wieku. Zyskała ona formę klasycystycznego dworu szlacheckiego, a swym dość skromnym wyglądem w znacznym stopniu odróżniała się od reprezentacyjnego zamku wznoszącego się w niewielkiej odległości od niej. Pamiętać warto, że i zamek, i Ludwikówka, były obiektami należącymi do książąt pszczyńskich. Dziś, po gruntownym remoncie, Ludwikówka jest jednym z ciekawych zabytków na terenie Parku Zamkowego oraz ciekawą atrakcją, której w czasie wycieczki po mieście również warto poświecić nieco uwagi.
Ludwikówka powstała w okresie, gdy Pszczyna znajdowała się w rękach Anhaltów. Dworek ten powstał z myślą o Ludwiku, dla którego prywatność i cisza miały większe znaczenie, niż przepych otaczający go w zamkowych murach. Na jego życzenie powstała zatem niewielka rezydencja, która składała się z parteru oraz wysokiego poddasza. Ustawiona na skraju parku, zapewniała Ludwikowi tak ważny spokój. Mimo skromnych rozmiarów, Ludwikówka reprezentuje się wspaniale. Jej największą ozdobą jest ciekawy portyk z kolumnami toskańskimi, któremu warto przyjrzeć się dokładniej. Ciekawą ozdobą dworku jest też dach z lukarnami, dzięki któremu Ludwikówka wygląda jeszcze ciekawiej.
Kto w czasie wycieczki po pszczyńskim parku znajdzie trochę czasu na wizytę w tym miejscu, ten z pewnością nie będzie żałował. Ludwikówka jest przecież jedną z piękniejszych budowli, jakimi może się obecnie pochwalić Pszczyna, a spacer w jej okolicy może się dla każdego turysty okazać bardzo ciekawym doświadczeniem.