Reguła Naegelego – co to jest, jak i kiedy z niej korzystać

Reguła Naegelego to jedna z metod ustalania terminu porodu. Na jej podstawie bazuje większość kalkulatorów ciążowych zarówno tych internetowych, jak i prowadzonych w gabinecie lekarskim. Korzystanie z algorytmu matematycznego nie sprawia trudności i wymaga podstawienia do wzoru tylko kilku danych.

Co to jest i na czym polega Reguła Naegelego?

Reguła Naegelego to jedna z uniwersalnych metod ustalania terminu rozwiązania ciąży. Na jej podstawie bazuje niejeden kalkulator terminu porodu, zarówno ten powszechnie dostępny online, jak i specjalistyczny, prowadzony w gabinecie lekarskim. Prosty algorytm matematyczny wykorzystywany do obliczenia daty przyjścia na świat potomka opiera się na założeniach, że cykl miesięczny kobiety jest regularny i trwa 28 dni, a ciąża nie zakończy się ni wcześniej, ni później aniżeli na 280. dzień ciąży, czyli 40. tydzień. Sztywno ustalone wymagania stanowią bazę wyjściową co do obliczeń i prawdopodobieństwa sprawdzenia się wyniku. Tylko blisko 5% dzieci rodzi się w terminie wskazanym przez kalkulator terminu porodu, jakim jest reguła Naegelego, ze względu na różnorodne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne zagrażające równowadze hormonalnej przyszłej mamy. Dysproporcje funkcjonowania układu endokrynologicznego, chroniczny stres i zmęczenie, niewłaściwa dieta czy przeciążenia fizyczne mogą wpływać niekorzystnie na kondycję psychofizyczną organizmu, zakłócając jej cykl miesięczny. Nieregularne owulacje utrudniają trafne oszacowanie dokładnego terminu porodu. Dlatego ze względu na ruchome wartości niezbędne do obliczeń daty narodzin dziecka zakłada się 14-dniowy margines błędu. Oznacza to, że maluch może urodzić się na tydzień lub dwa przed wynikiem wskazanym przez kalkulator bądź później. Oczekując terminu porodu, warto też wziąć pod uwagę sam przebieg ciąży, wpływ trybu życia ciężarnej mamy na rozwój dziecka i własny organizm, a także ewentualne trudności pojawiające się w przebiegu każdego trymestru.

Jak i kiedy korzystać z kalkulatora terminu porodu?

Z reguły Naegelego można korzystać w dowolnej chwili, podstawiając odpowiednie dane do  wzoru. Wystarczy do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodać 7 dni, następnie odjąć 3 miesiące i dodać rok. Przykładowo: pierwszy dzień ostatniej miesiączki to 10.06.2010:

  • 10.06.2010 + 7 dni = 17.06.2010;
  • 17.06.2010 – 3 miesiące = 17.03.2010;
  • 17.03.2010 + 1 rok = 17.03.2011 (termin porodu według kalkulatora opartego na regule Naegelego).

Wynik algorytmu stanowi orientacyjną datę, ze względu na szereg czynników wpływających na zaburzenia homeostazy organizmu. Dla kobiet z wydłużonym lub skróconym cyklem miesięcznym istnieje rozszerzona wersja reguły Naegelego, przewidująca rozbudowany o jedno działanie wzór. Wystarczy na koniec działania dodać lub odjąć różnicę cyklu w dniach w stosunku do cyklu 28-dniowego. Przykładowo cykl 25-dniowy: 10.06.2010 + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok – 3 dni (25-28=-3), a w sytuacji 30-dniowego cyklu: 10.06.2010 + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok + 2 dni (30-28=2).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here