Wypadki zdarzają się często i w zasadzie każda część ludzkiego ciała może ulec uszkodzeniu. Na różnego rodzaju urazy szczególnie narażone są nadgarstki, ze względu na swoją delikatną i złożoną budowę. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku upadku na wyciągniętą rękę. Złamanie kości łódeczkowatej wymaga kompleksowej diagnostyki, szybkiego wdrożenia leczenia i odpowiedniej rehabilitacji.
Kość łódeczkowata w kośćcu nadgarstka
To największy element szeregu bliższego. Swoim kształtem przypomina łódkę, stąd też pewnie charakterystyczna nazwa. Kość łódeczkowata na swoich krańcach łączy się z kością promieniową, kością czworoboczną większą oraz mniejszą, kością księżycowatą, kością główkowatą. Złamanie kości łódeczkowatej jest najczęstszym urazem w obrębie wszystkich kości tworzących nadgarstek.
Złamanie kości łódeczkowatej przyczyny
Leczenie jakichkolwiek złamań w obszarze nadgarstka jest procesem długotrwałym i nieodpowiednio poprowadzone może doprowadzić do trwałych zmian i powikłań, takich jak np. jałowa martwica kości. Złamanie kości łódeczkowatej przeważnie dotyka młodych mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat. Wśród najczęstszych przyczyn wymienić można:
- upadek, podczas którego staw nadgarstkowy był wyprostowany,
- upadek przy zgiętym grzbietowo stawie, ale z zachowaniem odchylenia dopromieniowego,
- uprawianie niektórych dyscyplin sportowych (gry zespołowe takie jak piłka nożna, piłka ręczna),
- jazda na rowerze,
- jazda na nartach,
- uprawianie sportów ekstremalnych oraz sztuk walki.
Złamanie kości łódeczkowatej często manifestuje się bólem, tkliwością, nieznacznym obrzękiem, dobrze widocznym krwiakiem, zaczerwienieniem, ograniczeniem ruchomości stawu.
Fizjoterapia Mokotów — rehabilitacja po urazie
Leczenie złamania odbywa się poprzez zastosowanie metod zachowawczych przy jednoczesnym postępowaniu farmakologicznym, jeśli złamanie nie jest rozległe. Bardziej skomplikowane złamanie wymaga już leczenia operacyjnego. W obu przypadkach niezbędna staje się także rehabilitacja.
Postępowanie fizjoterapeutyczne wprowadza się niemal natychmiast, gdy tylko kość zostanie unieruchomiona. Rehabilitacja dzieli się na kilka etapów, a w każdym z nich stosowane są nieco odmienne metody. Na początku działania fizjoterapeuty nastawione są na rozluźnienie tkanek miękkich, zmniejszenie odczuwanego bólu oraz obrzęku. Stopniowo działania poszerza się o te, które mają na celu poprawienie ruchomości stawu, wzmocnienie siły mięśniowej i wytrzymałości.