Ze względu na nietypowe rozmiary, sposób przechowywania czy ponadnormatywną wagę, zważenie niektórych ładunków wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Jednym z rodzajów takich urządzeń są wagi hakowe, które pozwalają na podwieszenie ładunku na specjalnym haku i w ten sposób na dokonanie pomiaru jego wagi. Tego typu konstrukcje nie posiadają żadnej platformy, w związku z czym zajmują niewiele miejsca i są urządzeniami niezwykle mobilnymi. Wagę tego typu można zwiesić w dowolnym miejscu, które jest do tego konstrukcyjnie przystosowane – miejsce, w którym zawiesimy wagę musi utrzymać ciężar wagi i podwieszonego pod nią ładunku. W sprzedaży spotkać można kilka rodzajów wag hakowych. Najpopularniejsze z nich to wagi elektroniczne i zegarowe.

waga hakowa

Rodzaje wag hakowych

W zależności od oferowanego udźwigu, wagi hakowe dzielimy na te do zastosowań indywidualnych/sklepowych oraz na wagi przemysłowe. Wiodące dziś na rynku urządzenia posiadają elektroniczny system pomiaru wagi i bardzo często wyposażone są w nowoczesny wyświetlacz ledowy, na którym wyświetlany jest ciężar ważonego ładunku. Takie wagi mogą być zintegrowane z systemem automatyki przemysłowej lub systemem informatycznym wykorzystywanym do pracy w magazynie, hurtowni czy zakładzie produkcyjnym. Są nowoczesne, lekkie i bardzo dokładne. Do pracy wymagają jednak zewnętrznego źródła zasilania – zwykle działają na baterie lub niewielki akumulator. W odróżnieniu od wag elektronicznych, wagi podwieszane wskazówkowe (zegarowe) nie wymagają żadnego dodatkowego zasilania. Tego typu konstrukcje są niezawodne w działaniu, lecz nieco mniej wygodne w obsłudze. Ważenie z pomocą tego typu wag jest wolniejsze i wymaga od obsługi większej uwagi – podwieszony na haku ładunek nie może się bujać. Ciekawym rozwiązaniem konstrukcyjnym są wagi hakowe radiowe, które obsługuje się zdalnie przy pomocy specjalnego pilota. Takie rozwiązanie przydaje się wówczas, gdy odczyt pomiaru wagi wyświetlanej na panelu urządzenia jest utrudniony lub wręcz niemożliwy. Dzięki radiowej komunikacji wagę można zintegrować z zewnętrzna drukarką, która automatycznie wydrukuje aktualną wartość dokonanego przez wagę pomiaru.

Zastosowania wag hakowych

W zależności od oferowanego udźwigu wagi hakowe znajdują szereg różnych zastosowań. Powszechnie wykorzystuje się je do kontrolnego pomiaru wagi bagażu, używa się ich do pracy w warsztatach i zakładach przemysłowych, na budowach, w hurtowniach i sklepach. Często z tego typu wag korzystają rolnicy, którzy chcą w szybki sposób oszacować ilość zbiorów – wystarczy zważyć jeden worek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here