Śruby - konwersja norm ISO/DIN/PN

Bardzo dużo osób przyznaje, że nie do końca wiedzą, o co chodzi z normami ISO/DIN/PN… Macie podobnie? Jesteście w tej samej grupie, ale chcecie jak najszybciej zmienić ten stan rzeczy? Oto garść informacji dotyczących tego konkretnego tematu.

Jakie właściwości mają śruby spełniające normy?

Zakup dobrych jakościowo śrub jest odpowiednim podejściem do tematu. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że zostały one starannie wyprodukowane bazując na określonych standardach. W związku z tym łatwiej jest dobrać śruby do konkretnej konstrukcji czy maszyny. Elementy łączące czy regulujące – spełniające normy – będą dobrze wywiązywały się ze swojego najważniejsze zadania. Jakie właściwości mają produkty z tej kategorii? Warto zwrócić uwagę na fakt, że każda norma określa między innymi klasę wytrzymałości. Na tej podstawie można wywnioskować czy konkretne śruby będą nadawały się do danej sytuacji. Poza tym normy określają między innymi materiał, z którego powstały elementy tego typu. Często stosowana jest między innymi stal nierdzewna, która wykazuje żarowytrzymałość czy jest łatwa w obróbce itp. Na podstawie norm można również ocenić stopień odporności na korozję – biorąc pod uwagę rodzaj zastosowanej powłoki. Takie informacje są naprawdę bardzo cenne i pozwalają po prostu podejmować słuszne decyzje.

Dlaczego konwersja norm jest czasami niezbędna?

Wyróżniamy 3 najważniejsze rodzaje norm. Najbardziej uniwersalne są normy ISO – stanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Instytucja ta zrzesza 162 państwa członkowskie. Normy DIN są zaś sankcjonowane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Skrót pochodzi natomiast od Deutsches Institut für Normung. Na terenie naszego kraju stosowane są również Polskie Normy – oznaczone skrótem PN. Pewnym utrudnieniem jest fakt, że poza Polską nikt tak naprawdę nie ma jednak o nich większego pojęcia…

Osoby handlujące śrubami muszą znać nie tylko oznaczenia dotyczące Polskich Norm. Niedługo planujecie kupić śruby HV do połączeń sprężanych? W Polskich Normach są one określane jako PN 82343. Chcecie je nabyć jednak od zagranicznego dostawcy? Nie wyobrażacie sobie sytuacji, że Wasze zamówienie zostanie źle zinterpretowane? Najbezpieczniej będzie, jeśli po prostu podacie normę ISO. W tym celu trzeba skorzystać z tabeli konwersji. W przeciągu zaledwie kilkudziesięciu sekund dowiecie się, że poszukiwane oznaczenie to ISO 7412. Niemiecki Instytut Normalizacyjny określa natomiast tego typu śruby – do połączeń sprężanych – jako DIN 6914.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here