Stres - jak sobie radzić

Żyjemy w XXI wieku, jest to wiek w którym przede wszystkim stawiamy na szybkość. Chcemy, żeby wszystko było do zrobienia łatwo, przyjemnie i w mgnieniu oka. Wkurza nas czekanie choćby na załadowanie się filmiku na Youtube. W pracy i w szkole oczekuje się od nas przede wszystkim wyników. W roszczeniowym świecie naszym stałym towarzyszem stał się stres. Mówimy o nim ciągle, prawdopodobnie dlatego, że ciągle jesteśmy na niego narażeni. W niektórych pismach czy na blogach przeczytać można: UNIKAJ STRESU! Tak jasne, łatwo powiedzieć, ale jak to faktycznie zrobić? Otóż, w mojej opinii… nie da się. W świecie w którym żyjemy stresujące sytuacje zdarzać się będą. Nie można od tego uciec, chyba, że zbudujemy sobie dom w górach z dala od cywilizacji (chociaż tu też istnieje ryzyko napotkania dzikich zwierząt lub głodowej śmierci).
Wg mnie istnieje ważniejsze pytanie: jak walczyć ze stresem. Chociaż może nie tyle walczyć, co radzić sobie, gdyż sam stres jest konsekwencją uruchamiania w organizmie reakcji obronnej uciekaj lub walcz. Pierwszy sposób na radzenie sobie ze stresem, to wg mnie akceptacja. Musimy zrozumieć, że sytuacje stresowe będą się nam zdarzać. Nie unikniemy tego, trzeba po prostu przyjąć pewne rzeczy na klatę. W drugiej kolejności, należy zrozumieć, że większość z tych sytuacji bardzo wyolbrzymiamy w naszej głowie. W rzeczywistości nie zginiemy przecież po kłótni z szefem czy jeśli zawalimy jakiś termin na uczelni. Musimy sobie uświadomić: ok, to nie wyszło, coś nie idzie, zawaliło się, dobra, ale przecież świat się nie skończył. Gramy dalej. Spowoduje to, że stres przestanie nas przytłaczać, a może stać się motywatorem do lepszej pracy.
Z doraźnych rzeczy, jeśli stres przychodzi, odstaw kubek z kawą. Jeśli masz możliwość wyjdź na świeże powietrze – udowodniono naukowo, że obcowanie z naturą obniża poziom stresu. Popatrz w niebo, oddychaj głęboko. Po pracy, czy szkole, kiedy jesteś w domu, zawsze znajdź chwile dla siebie. Relaksująca kąpiel, dobra książka lub spędzanie czasu z bliskimi osobami to doskonałe remedium na stres.

www.prezentbox.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here