Suplementy dla wegan - jakie substancje powinny zawierać

Dieta wegańska staje się w naszym kraju coraz popularniejszym wyborem żywieniowym. Decydujemy się na nią z powodów ideologicznych, pogarszającej się jakości mięsa oraz dlatego, że chcemy móc cieszyć się idealną sylwetką. Niezależnie od powodów, osoby, które decydują się na rezygnację z mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, są narażone na powstawanie poważnych niedoborów w ich organizmie. Mowa tu zarówno o witaminach, jak i innych cennych składnikach odżywczych. Jak poradzić sobie z tym problemem? Rozwiązaniem mogą być suplementy dla wegan. Warto jednak zadbać o to, by w swoim składzie zawierały naprawdę niezbędne składniki. Jakie? Sprawdźmy!

Większość witamin i składników odżywczych wciąż możesz czerpać z diety

Wielu wegan daje się przekonać, że ich dieta nie jest w stanie dostarczyć im odpowiedniej ilości witamin, minerałów i składników odżywczych. Uznają więc, że przyjmowanie suplementów dla wegan jest absolutnie konieczne. Tymczasem to nie prawda. Poza kilkoma wyjątkami, wszystkie niezbędne witaminy możemy bowiem znaleźć w produktach roślinnych. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę z tego, że przekroczenie zalecanego spożycia witamin może okazać się równie szkodliwe, co ich niedobór i sprawić, że nasz organizm przestanie prawidłowo funkcjonować.

Jakie witaminy powinien suplementować weganin?

W przypadku osób na diecie wegańskiej warto zadbać przede wszystkim o suplementowanie dwóch witamin. Pierwszą z nich jest witamina D odpowiedzialna między innymi za stan naszego układu kostnego, krwionośnego oraz odpornościowego. Co ważne, powinny ją suplementować nie tylko osoby na diecie warzywno-owocowej. W naszym kraju nie mamy bowiem okazji korzystać z naturalnego sposobu jej wytwarzania w organizmie w wystarczający sposób. Aby było to bowiem możliwe, konieczne jest eksponowanie ciała na działanie promieni słonecznych. 

Drugą witaminą, którą powinni suplementować weganie, jest ta oznaczona symbolem B12. Nie znajdziemy jej bowiem w wystarczającej ilości w żadnych produktach, które nie pochodzą od zwierząt. Tymczasem jej rola jest naprawdę ważna. Witamina B12 odpowiada za prawidłową syntezę czerwonych krwinek i funkcjonowanie mózgu. Przyjmując suplementy dla wegan warto sprawdzić czy zawierają cyjanokobalaminę, czyli najbardziej przyswajalną i przebadaną formę tej witaminy. 

Co jeszcze powinno znaleźć się w suplementach dla wegan?

Poza witaminami, suplementy dla osób na diecie bezmięsnej powinny zawierać między innymi kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA, DHA) – szczególnie w przypadku, gdy eliminujemy ze swojej diety np. oleje roślinne. Kwasy tłuszczowe pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu oraz układu nerwowego. Poza tym pełnią również ważną rolę w zachowaniu dobrego widzenia, a nawet są w stanie uchronić nas przed chorobą Alzheimera. Kwasy tłuszczowe omega-3 mają również wpływ na opóźnienie procesów starzenia. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że kwasy te znajdziemy również w olejach roślinnych, tak więc suplementacja jest niezbędna jedynie w okresie ciąży, karmienia piersią oraz w przypadku osób intensywnie trenujących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here