Szybka diagnoza i walka z endometriozą

Wędrująca śluzówka to schorzenie, na które cierpi coraz więcej kobiet, a które jest bardzo trudne do zdiagnozowania. Jej skutki mogą być bardzo tragiczne, od niepłodności nawet do usunięcia macicy. Leczenie endometriozy nie jest łatwe, ale bardzo ważna jest tutaj szybka diagnoza.

W zależności od stopnia

Stwierdzona zostaje ona najczęściej u kobiet średnio w wieku około 30 lat, często jest dziedziczona, ale nie w prosty sposób. Określone zostały również pewne czynniki ryzyka, które wpływają na możliwość jej pojawienia się, są to: wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki czy nieposiadanie dzieci. Z kolei jej ogniska najczęściej znaleźć można w obrębie: jajników, jajowodów, otrzewnej, jelita cienkiego, jelita grubego, wyrostka robaczkowego, przegrody odbytniczo – pochwowej oraz w wielu innych. Jeżeli zdiagnozowana zostanie endometrioza leczenie jej często będzie zależało od tego w jakim stopniu zaawansowania znajduje się dana osoba. W zależności od wielkości głębokości naciekania, obecności torbieli i towarzyszących zrostów. Stopień i to endometrioza minimalna, II to lekka, III średnia i najwyższy stopień IV ciężka.

Wiele różnych objawów

W przypadku endometrium leczenie jest o tyle skomplikowana, że bardzo trudno jest zdiagnozować samo schorzenie. Daje ono bowiem całe mnóstwo niespecyficznych objawów, jak biegunki, zaparcia, wzdęcia, nudności, obfite miesiączki, krwiomocz, krwawienia z dróg rodnych poza miesiączką, a także osłabienie organizmu czy krwawienia z przewodu pokarmowego. Bardzo często zdarza się tak, że leczenie endometriozy odwleka się, ponieważ jej zdiagnozowanie jest możliwe dopiero po wykluczeniu szeregu innych możliwości.

Farmakologia lub operacja

Kiedy stwierdzone zostanie już endometrium leczenie zazwyczaj może odbywać się albo farmakologicznie albo operacyjnie. W przypadku kobiety, która skarży się na bardzo silne bóle podbrzusza, a nie planuje w najbliższym czasie zajść w ciążę, leczenie farmakologiczne, a konkretnie antykoncepcja hormonalna, będzie wystarczającym sposobem walki z dolegliwościami. Natomiast jeżeli problemem kobiety jest niepłodność to konieczne będzie usunięcie zrostów. Co należy podkreślić, w przypadku takiej choroby jak endometrioza leczenie ogranicza się jedynie do walki ze skutkami, całkowite jej wyleczenie jest niemożliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here