Telewizor 4K – jak wybrać?

Telewizory 4K cieszą się coraz większą popularnością. Dają one możliwość obejrzenia ulubionych programów telewizyjnych, filmów i seriali, czy też oddania się rozrywce związanej z grami, przy bardzo wysokiej jakości obrazu, który jest w nich 4 razy bardziej szczegółowy niż w telewizorach Full HD. Czym się kierować przy wyborze telewizora z technologią 4K?

Odległość od ekranu telewizora 4K a liczba cali

Kupując telewizor 4K, warto oszacować odległość od ekranu, by w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają najnowocześniejsze technologie wyświetlania obrazu. Jeśli chodzi o telewizory 4K, przyjmuje się prosty przelicznik – 2,1 cm na cal. Oznacza to, że optymalną odległością dla telewizora 4K 55 cali jest 115,5 centymetra i w mniej więcej takiej odległości od tego urządzenia należy umieścić kanapę, sofę lub fotele, z których będzie się oglądać swoje ulubione filmy. Jest to kluczowe nie tylko przy wyborze odpowiedniego pomieszczenia, ale również podejmowaniu decyzji o układzie znajdujących się w nim mebli i innych urządzeń.

Zastosowane w telewizorze 4K technologie

Przed zakupem telewizora 4K warto zwrócić uwagę na zastosowane w nim technologie. Ciekawym rozwiązaniem jest np. urządzenie z technologią HDR. Jej skrót pochodzi od określenia High Dynamic Range, które oznacza po polsku „szeroki zakres dynamiczny”. Technologia HDR zastosowana w telewizorze 4K zwiększa zakres rozpiętości między tonami jasnymi oraz ciemnymi, co sprawia, że kolory na ekranie są żywsze i bardziej naturalne. Została ona zastosowana m.in. w 65-calowym telewizorze Samsung UHD 4K Smart TV MU6402. Jeśli chodzi o poprawę jakości obrazu, warto postawić również na urządzenie z funkcją Auto Depth Enhancer, które koryguje poziom kontrastu, co nadaje obrazowi naturalną głębię. Równie przydatnym rozwiązaniem jest wbudowane w telewizorze Wi-Fi, które pozwala na łączenie go z Internetem bez konieczności używania okablowania. Takie udogodnienie jest dostępne często w telewizorach smart TV, które posiadają jednocześnie ciekawe rozwiązania w kwestii sterowania (można to robić za pomocą gestu lub głosu) oraz umożliwiają korzystanie z szerokiej oferty VOD (wideo na żądanie) najpopularniejszych serwisów, bez konieczności używania dodatkowego sprzętu.

Telewizory 4K a zakrzywiony ekran

Rozwiązaniem nieco droższym od standardowego telewizora 4K jest urządzenie posiadające zakrzywiony ekran. Jeszcze kilka lat temu ciężko było znaleźć taki telewizor w korzystnym wariancie cenowym. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii w tym zakresie, jest to znacznie prostsze. Telewizory 4K z zakrzywionym ekranem doskonale sprawdzą się dla osób, które w swoim domu lub mieszkaniu chcą stworzyć warunki kinowe. Zakrzywiony ekran ułatwia bowiem śledzenie obrazu pod niemal dowolnym kątem. Przykładem takiego telewizora jest bardzo popularny 55-calowy Samsung Smart TV U5702.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here