Toksoplazmoza – jak można się zarazić
Toksoplazmozą w ciąży nie można się zarazić, podając komuś rękę, kichając czy pijąc z tego samego kubka co zakażona osoba. Wywołującego chorobę pierwotniaka Toxoplasma gondii można „załapać” od kota, a dokładnie przez kontakt z jego odchodami. Groźne więc dla ciężarnej jest wymienianie piasku z kuwety czworonoga. Warto jednak pamiętać, że, wbrew powszechnej opinii, kot nie jest jedynym źródłem infekcji. Znacznie częściej do zakażenia toksoplazmozą w ciąży dochodzi na skutek zjedzenia surowego lub półsurowego mięsa, a także picia mleka niepasteryzowanego prosto od krowy. Zagrożenie jest także możliwe podczas jedzenia owoców i warzyw zanieczyszczonych ziemią lub niedokładnie umytych.
Bez wątpienia, badanie na toksoplazmozę, jest naprawdę niezwykle przerażające i zatrważające dla każdej kobiety, która jest w ciąża, nie chodzi tutaj o fakt, że będzie pobierana krew, ale trwogą napawają same wyniki tekstu. Na szczęście obecnie nie musisz już żyć w niepewności, aż przyjdzie termin kolejnej wizyty u lekarza, żeby móc dobrze wiedzieć, co oznaczają wyniki badań. Jeżeli nie wiesz, jak odczytać wyniki toksoplazmozy, to koniecznie powinieneś przeczytać ten artykuł. Dorosły człowiek, jeżeli ma toksoplazmozę, to nie musi się ona tym martwić, ponieważ infekcja ta, zazwyczaj przechodzi bez żadnych objawów, rzadko kiedy można spotkać się z niewysoką gorączką, czy też wysypką. Są jednak osoby, które bardzo martwi ta choroba, a chodzi tutaj konkretnie o kobiety w ciąży. Jeżeli dotyczy to Ciebie, to z całą pewnością lekarz zleci Ci wykonanie badania na toksoplazmozę. Jednak pomiędzy odebraniem wyników, a wizytą u ginekologa może minąć nieco czasu. Na szczęście wstępna interpretacja wyników badań na toksoplazmozę nie należy do trudnych rzeczy, dlatego też bez problemu z całą pewnością sami zinterpretujemy te badania bez żadnych, nawet najmniejszych problemów.
Toxo IgG, toxo IgM – co oznaczają ich wartości?
W diagnozowaniu toksoplazmozy pomagają przede wszystkim badania serologiczne. Obecnie powszechnie określa się miano przeciwciał przeciwko toksoplazmozie klasy IgM i IgG w surowicy krwi. Na co wskazują określone wyniki badań?
- IgG ujemne, IgM ujemne – nie było infekcji ani w przeszłości, ani w czasie wykonywania badania
- IgG dodatnie, IgM ujemne – infekcja przebyta w przeszłości
- IgG ujemne, IgM dodatnie – świeża infekcja
- IgG dodatnie, IgM dodatnie – niedawna infekcja
Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, jaka jest w dwóch ostatnich przypadkach, to koniecznie musimy udać się do lekarza, który zleci nam odpowiednie leczenie, lecz jednakże nie można się denerwować i przejmować, ponieważ to, że Ty zmagałaś się ostatnio z toksoplazmozą, nie oznacza, że będzie na nią cierpiało również Twoje dziecko. Jeśli odpowiednio wcześnie rozpoczniesz leczenie, Twoje maleństwo może urodzić się całkowicie zdrowe.
Co naprawdę powinniśmy wiedzieć o toksoplazmozie
Jeżeli zrobiliśmy badania na toksoplazmozę i wskazały one, że nie mamy infekcji obecnie i wcześniej również nas ona nie dopadła, to z jednej strony musimy być spokojni, ale również musimy uważać, ponieważ trzeba podejmować wszelkie działania, które znacznie zmniejszają ryzyko zakażenia się tą chorobą.
Jak można się zakazić toksoplazmozą
Zakażenia toksoplazmozą w ciąży można uniknąć. Nie jest to ani trudne, ani skomplikowane. Wystarczy jedynie wiedzieć, jak to zrobić. Kluczem do sukcesu jest wiedza, a nie specjalistyczne zabiegi.
- Jeśli masz kota. Unikaj przytulania go, całowania. Nie śpij z nim w jednym łóżku. Nie pozwalaj mu chodzić po stole i kuchennych szafkach. Po zabawie z pupilem od razu umyj dokładnie ręce wodą z mydłem. Wymianę piasku w kuwecie zostaw innym członkom rodziny. Dbaj jednak o to, aby robili to codziennie. Jeśli z jakiegoś powodu sama musisz wyczyścić kuwetę, zawsze zakładaj gumowe rękawiczki.
- Jeśli gotujesz. Źródłem zakażenia może być surowe lub niedogotowane mięso, np. wieprzowe. W czasie ciąży zrezygnuj z jedzenia tatara, metki, białej kiełbasy, krwistych befsztyków. Nie próbuj surowego mięsa na kotlety, gdy je przyprawiasz. Dokładnie smaż i gotuj mięso. Po głębokim zamrożeniu i gotowaniu przez 20 minut mięso jest już bezpieczne. Po przyrządzeniu surowego mięsa dokładnie wymyj blat kuchenny i noże, wyparz deski do krojenia. Nie krój innych produktów nożem, którym przed chwilą porcjowałaś surowe mięso. Nie jedz nieumytych owoców ani warzyw. 3. Specjaliści zalecają wręcz, aby myć je w rękawiczkach. Nie pij też mleka prosto od krowy – to jedno z możliwych źródeł zakażenia toksoplazmozą w ciąży.
- Jeśli lubisz prace ogrodowe. Pierwotniaki toksoplazmozy mogą się znajdować również w ziemi i w produktach zanieczyszczonych ziemią. Do prac w ogródku zawsze zakładaj więc gumowe rękawiczki, a po zabawie z dzieckiem w piaskownicy od razu dokładnie myj ręce.
- W restauracji i barze, zawsze kiedy jesz poza domem, lepiej zrezygnuj z jedzenia surówek i sałatek ze świeżych jarzyn. Być może nie zostały dokładnie umyte.