Urlop wychowawczy okazją do wychowania dziecka

Wszyscy byliśmy kiedyś dziećmi. Czas mija jednak nieustannie i z dnia na dzień każdy z nas jest starszy. Dla wielu czasy dzieciństwa minęły już dawno, dla innych jest to stosunkowo nieodległa historia. Niemniej jednak wraz z dojrzewaniem, a następnie stawaniem się dorosłym zmieniają się priorytety. Ludzie zaczynają pracować, zastanawiają się nad wyprowadzką z domu oraz planują założenie rodziny. Ten ostatni czynnik wiąże się nie tylko ze wspólnym mieszkaniem oraz ślubem, ale też z posiadaniem dzieci.
Narodziny dziecka to dla wielu jeden z najpiękniejszych elementów życia. Z punktu widzenia czasu wolnego to z pewnością nie jest to zaleta dla mam w porównaniu z czasem pracy. Bycie rodzicem to praca na pełny etat, niemniej jednak pracownik ma prawo do kilku urlopów związanych z przyjęciem potomka na świat.
Jednym z takich przykładów jest urlop wychowawczy. Często, jeszcze na długo przed narodzinami rodzice zastanawiają się nad tym, jaki jest wymiar urlopu wychowawczego. Nic dziwnego, bowiem zmieniające się przepisy mogą powodować wśród wielu pracowników nie pracujących w branży finansowej niemały mętlik w głowie.
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że aby myśleć o tym, jaki jest wymiar urlopu wychowawczego, trzeba spełnić pewne wymagania. Sama wiedzą nie spowoduje, że pracownik będzie mógł z niego korzystać i wówczas pytanie, jaki jest wymiar urlopu wychowawczego pozostanie wyłącznie teorią.
Po pierwsze należy zaznaczyć, że prawo do urlopu wychowawczego ma osoba, a ściślej mówiąc pracownik, który jest zatrudniony przez okres co najmniej sześciu miesięcy. Pocieszenie jest w tym przypadku takie, że do tego okresu wliczają się wszystkie dotychczasowe miejsca zatrudnienia. Oznacza to, że pracownik mógł być zatrudniony na przykład przez trzy miesiące w jednej firmie i trzy miesiące w innej firmie. W sumie taki okres zatrudnienia będzie pozwalał do tego, aby ubiegać się o urlop wychowawczy.
Co więcej, pomimo tego, że wśród wielu panuje przeświadczenie, że urlop wychowawczy powinien należeć się tylko matkom, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Z urlopu wychowawczego mogą skorzystać obydwoje rodziców, z tym że wymiar urlopu wychowawczego nie może wynosić więcej niż cztery miesiące.
Niemniej jednak kwestię urlopu wychowawczego są zdecydowanie szersze , aniżeli te opisane powyżej. Maksymalnie urlop wychowawczy może trwać 36 miesięcy. Co więcej, nie może on być wykorzystany w dowolnym momencie. Należy pamiętać, że taki wymiar urlopu wychowawczego obowiązuje do momentu ukończenia przez dziecko piątego roku życia.
Jak to bywa w polskim prawie również od takiego rozwiązania istnieją wyjątki. Jednym z nich jest wyjątek, w którym dziecko wymaga osobistej opieki pracownika. W takim przypadku urlop wychowawczy należy wykorzystać do ukończenia przez dziecko osiemnastego roku życia.
Warto zauważyć, że urlop wychowawczy nie należy się pracownikowi bezwzględnie. Jest on udzielany dopiero wówczas, gdy pracownik złoży odpowiedni wniosek. Taki wniosek należy złożyć jednak nie później niż dwa tygodnie przed rozpoczęciem urlopu.

www.trenujsukces.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here