W domu, w mieszkaniu, w biurze. Wszędzie korzystamy z urządzeń i instalacji, które do działania potrzebują dostępu do prądu. Są jednak pomieszczenia szczególne, wymagające niestandardowych rozwiązań, a do tych ostatnich można zaliczyć gniazda bryzgoszczelne.
Popularne kontakty pojawiają się w różnych miejscach, w odpowiedniej ilości, w zależności od liczby i rodzaju użytkowanych sprzętów. Gdy w grę wchodzi wyposażenie w nie łazienki, kuchni bądź garażu, trzeba dokładnie przemyśleć nie tylko miejsce instalacji, ale i typ wybranego gniazda. Zwykły kontakt może nie spełnić naszych oczekiwań. Czym są gniazda bryzgoszczelne, kiedy i gdzie warto je zainstalować?
(Nie)zwyczajne gniazdo
W łazience panuje podwyższonym poziom wilgotności. To pomieszczenia narażone na zachlapania i zalania wodą. Do tego dochodzi konieczność utrzymania temperatury wyższej niż w innych pomieszczeniach. Połączenie takich warunków z instalacją elektryczną jest ryzykowne, ale łazienka nie może się obejść bez gniazd kontaktowych. Podłączamy tutaj pralkę, suszarkę, małe sprzęty służące do codziennej pielęgnacji i wiele innych. Jak temu zaradzić?
Rozwiązaniem jest gniazdo bryzgoszczelne, które może znaleźć w ofercie sklepu https://gajwer.pl/. Popularny kontakt, który wizualnie niewiele odbiega od standardowych produktów, jednak różnica widoczna jest w wyposażeniu w specjalną klapkę. Jej zadaniem jest zabezpieczenie przed zalaniem wodą, zachlapaniem oraz dostaniem się do wnętrza instalacji elektrycznej rozmaitych zabrudzeń, w tym drobnych cząsteczek kurzu. Każda bowiem tego typu sytuacja rodzi ryzyko uszkodzenia instalacji bądź podłączonych do niej sprzętów. Nietrudno o porażenie prądem, które stanowi zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Ponadto woda, która dostanie się do instalacji elektrycznej może wywołać pożar.
To (nie)zwyczajne gniazdo bryzgoszczelne spełnia zatem bardzo ważną funkcję ochronną. Sprawdza się nie tylko w łazience. Warto je zainstalować w kuchni, bo tutaj również w pobliżu źródeł wody nierzadko trzeba umieścić gniazdko, do którego będzie podłączone oświetlenie podszafkowe, kuchenka, zmywarka oraz na co dzień użytkowane sprzęty AGD. Kolejne przestrzenie wymagające wyższego poziomu zabezpieczenia to piwnica bądź garaż. Chodzi zatem o pomieszczenia i powierzchnie, w których wzrasta ryzyko kontaktu wody i zabrudzeń z instalacją elektryczną.
Jak wybrać gniazdo bryzgoszczelne?
Teoretycznie wybór jest prosty, bo mówimy o produkcie powszechnie dostępnym, nietrudnym do rozpoznania i bezproblemowym w montażu. Liczy się jednak jego jakość wykonania, która przełoży się na trwałość oraz wygodę użytkowania.
Klapka zabezpieczająca powinna być wykonana z trwałego i odpornego na odkształcenia tworzywa. Musi gwarantować możliwość pełnego otwarcia, aby użytkownik miał wygodny dostęp do źródła prądu. Liczy się także jej szczelne przyleganie do całego gniazdka. Pod względem wizualnym wybór nie jest duży, lecz wystarczający, by ten element pasował do aranżacji danego pomieszczenia.
Jeśli zależy nam na bezpiecznych domowych pomieszczeniach, postawmy na gniazda bryzgoszczelne i ich montaż w najbardziej newralgicznych punktach.