Wiertarka udarowa to jedno z podstawowych narzędzi remontowych w każdym domu. Jest jak młotek czy kombinerki – przydaje się nie tylko podczas zaawansowanych prac, ale nawet na co dzień. Obojętne, czy chcemy zawiesić na ścianie nową ozdobę, przymocować meble, czy połączyć drewniane elementy, wiertarka okaże się niezbędna. Korzystanie z niej nie należy do największych przyjemności – ani dla jej użytkownika, ani dla sąsiadów tegoż użytkownika. Jest to jednak narzędzie niezastąpione, dlatego warto zadbać o to, by w każdym domowym warsztacie znalazł się jego porządny model. Jak wybrać dobrą wiertarkę udarową? Podpowiadamy!
Zastosowanie wiertarek udarowych
Wiertarki udarowe służą do robienia otworów w materiałach różnego rodzaju. Przewiercimy nimi między innymi drewno, tworzywa sztuczne, beton, a nawet metal. Funkcja udaru, czyli połączenie obrotu wiertła z ruchem posuwistym, umożliwia wykonywanie otworów w najbardziej solidnych powierzchniach bez konieczności nacisku na wiertło. Takie zastosowanie tego urządzenia decyduje o tym, że do jego najważniejszych parametrów należy przede wszystkim moc. Od niej będzie zależała maksymalna wielkość wierconych otworów. Do najmniejszych wystarczy wiertarka o mocy ok. 500W, do tych większych uzyskiwanych za pomocą otwornic – przynajmniej 800W.
Więcej informacji na: wasserman.eu
Rodzaje wiertarek udarowych
Choć zasada działania jest taka sama w każdej wiertarce udarowej, poszczególne modele mogą różnić się pod wieloma kątami. Przede wszystkim istotny jest ciężar narzędzia. Operowanie nieporęcznym sprzętem o sporej wadze jest niewygodne i z pewnością nie pomaga w przeprowadzaniu prac remontowych. Innym istotnym aspektem jest także sposób zakładania wierteł. Większą stabilnością cechuje się osprzęt mocowany w uchwytach kluczykowych, lecz zdecydowanie szybciej i wygodniej wymienia się wiertła w systemach samozaciskowych.
Niektóre modele wiertarek udarowych posiadają także sprzęgło bezpieczeństwa. To doskonałe rozwiązanie w przypadku zaklinowania się wiertła w materiale – urządzenie samoczynnie się wtedy wyłącza. Przydatnymi udogodnieniami są również gumowe nakładki na rękojeściach, tłumiące drgania, czy też laserowa poziomica, pomagająca w precyzyjnym wyznaczeniu punktów wiercenia.
Liczy się jakość
Wybierając wiertarkę udarową do swojego domowego warsztatu, zwróćmy uwagę na jej najważniejsze parametry: moc, maksymalną wielkość wierconego otworu, wagę i rodzaj uchwytu. Nie bez znaczenia będzie również zasilanie – choć znacznie wygodniejsze jest korzystanie z urządzeń akumulatorowych, działają one zdecydowanie krócej i słabiej niż te zasilane sieciowo. Najistotniejsza jest jakość kupowanego produktu – na zaawansowanych pracach remontowych lepiej nie oszczędzać.