Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest dość powszechnym problemem, który dotyka blisko 10% społeczeństwa. Oznacza to, że co 10 Polak cierpi z powodu wrzodów żołądka! Dolegliwości są dokuczliwe kiedy już wystąpią, a zalicza się do nich między innymi ból w nadbrzuszu pojawiający się głównie na czczo, pieczenie w okolicach żołądka ustępujące po spożyciu posiłku, jednak wielu chorych nie odczuwa nawet objawów, co dodatkowo opóźnia rozpoczęcie diagnostyki. Warto zadać jednak pytanie, skąd tak wysoki odsetek zachorowań? Co powoduje wystąpienie ubytków w błonie śluzowej przewodu pokarmowego?
Najczęstszym powodem pojawienia się wrzodów żołądka jest mikroskopijny sprawca, z którego istnienia wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy. Chodzi o zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która jest głównym czynnikiem wywołującym chorobę wrzodową i zbadanie wymazu pod kątem tej bakterii jest standardową procedurą podczas diagnostyki.
Wrzody żołądka diagnozuje się poprzez wykonanie badania endoskopowego, czyli gastroskopii. Tylko wtedy można potwierdzić pojawienie się wrzodu na błonie śluzowej, gdyż objawy bólowe towarzyszące ubytkom często są nieswoiste. Podczas badania pobierany jest również wymaz celem wykluczenia zakażenia bakteryjnego.
Co jednak w momencie, kiedy Helicobacter zostanie wykluczony? Co jeszcze powoduje tę przykrą dolegliwość?
Duże znaczenie mają nawyki żywieniowe, które mogą destabilizować równowagę pomiędzy kwasowością soków żołądkowych a czynnikami chroniącymi błonę śluzową. Palacze również znajdują się w grupie ryzyka, zwłaszcza, że dym tytoniowy utrudnia gojenie już istniejących wrzodów, podobnie jak alkohol, który jest kolejnym z czynników wpływających na zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby wrzodowej.
Warto również zwrócić uwagę na działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych na żołądek oraz dwunastnicę, gdyż mimo działania przeciwzapalnego i przeciwbólowego, są one drażniące dla błony śluzowej i również podwyższają ryzyko pojawienia się dolegliwości związanych z ubytkami błony śluzowej.
Podsumowując, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wrzodów układu pokarmowego, warto zweryfikować swoje nawyki żywieniowe oraz ograniczyć używki. Należy również pamiętać, że regularne badania należą do profilaktyki, a szybkie wykrycie choroby zwiększa szanse na wyleczenie.

www.fabrykafigury.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKłopotliwa ostroga piętowa
Następny artykułBadanie MRI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here