Zasilacz jest jednym z komponentów komputera, który odpowiada za jego stabilną pracę. Uruchomienie komputera bez zasilacza jest niemożliwe. Ważne jest zwrócenie uwagi na jego dobrą jakość, gdyż daje on nam możliwość podkręcenia osiągów komputera w przyszłości oraz jego rozbudowy.

Zasilacz ATX znajdziemy we wszystkich dużych komputerach stacjach, gdzie wszystkie podzespoły umieszczamy w obudowie typu tower. Cieszą się one sporą popularnością, zarówno wśród kupujących, jak i sprzedających. Zasilacze mają różne rozmiary. Jako standardowe przyjęło się takie o wymiarach 15 x 14 x 8,6 cm, jednak w zależności od mocy spotkać możemy również dłuższe. Przed zakupem sprawdź, jaki zasilacz będzie pasował do Twojego komputera.

Dobór mocy

Najbardziej istotne dla doboru mocy zasilacza jest to, ile będzie wymagać energii karta graficzna i procesor. Najbardziej „energio-żerne” komponenty komputera razem potrafią zabrać nawet 90% energii generowanej przez zasilacz (karta od 60-70%, procesor 25-30%).

Dla pecetów, które służyć mają nam jedynie za urządzenia biurowe, a ich karta graficzna znajduje się w średniej lub niskiej półce cenowej, spokojnie możemy dobierać zasilacz 300-400 W. Jeśli nasze urządzenie będzie nam służyć również do rozrywki, okazjonalnego grania w gry, oglądania filmów w wysokiej jakości itp., to przychylniejszym okiem powinniśmy obdarzyć zasilacze 500-600 W. Karty graficzne, które niezbędne są dla pracy grafików i profesjonalnych graczy, wymagać będą co najmniej 600 W zasilacza. A jeśli myślimy o tym, że w przyszłości będziemy chcieli dołożyć dodatkowe komponenty – np. w postaci kolejnej karty graficznej – zdecydujmy się na 850 W.

Energooszczędny zasilacz

Nie ulegaj chwilowemu pragnieniu oszczędzenia większej ilości gotówki. Takie skończyć może się ostatecznie większymi rachunkami za prąd. Tanie zasilacze nie należą często do energooszczędnych, więc jednorazowa oszczędność, szybko odbije się na naszym portfelu. Wybieraj zasilacze z certyfikatem jakości, gdzie w parze z mocą idzie również wydajność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here