Polacy coraz dłużej mieszkają z rodzicami. Obecnie przeciętny nasi krajanie opuszczają dom rodzinny w wieku 28 lat. Późno? To zależy.
Średnia w Unii Europejskiej to 26 lat, czyli Polacy opuszczają dom rodzinny średnio dwa lata później. To i tak sporo wcześniej, niż mieszkańcy południa Europy, czy krajów biedniejszych. Najpóźniej idą ‘na swoje’ Chorwaci- średnio w wieku 31 lat. Jest to najprawdopodobniej spowodowane trudniejsza sytuacją ekonomiczna młodych Chorwatów, jak i mało prężnie rozwijającym się rynkiem nieruchomości.
Po trzydziestce wyprowadzają się również Włosi- chociaż w tym przypadku prawdopodobnie wynika to z tradycji i stylu życia. Włosi są bardzo rodzinni i zawsze utrzymują bardzo zażyłe relacje z najbliższymi. Z tego też tytułu wielopokoleniowe rodziny są tam normalne. Podobnie sytuacja ma się w Grecji i na Malcie.
Z kolei najwcześniej usamodzielniają się i wyprowadzają na własne mieszkanie Szwedzi. Wpływ na to ma przede wszystkim polityka państwa. Rząd redystrybuuje olbrzymie kwoty pieniędzy, przeznaczając je na budownictwo mieszkaniowe. Skutkuje to bogatą ofertą na rynku nieruchomości, szczególnie, że mieszkania dla młodych są często dotowane. Szeroki zakres stypendiów i programów pomocy socjalnej również sprawia, że młodzi mogą sobie pozwolić na taki krok. Ze względu na specyfikę zagęszczenia ludności i sieci transportowo-komunikacyjnej, często sytuacja wymusza na młodych Szwedach z mniejszych ośrodków przeprowadzkę w przypadku podjęcia nauki, czy pracy.
Polacy zaczynają poszukiwania swojego gniazdka na rynku nieruchomości nieco później, niż ich rówieśnicy z pozostałych krajów Europy- głównie ze względów ekonomicznych. Mimo to warto cieszyć się, że do najbiedniejszych regionów nam jeszcze daleko.