żelazo w diecie
fot. pexels.com

Żelazo jest niezwykle ważnym mikroelementem w diecie dziecka. Zobacz, jakie właściwości ma żelazo, dlaczego warto zadbać, aby było obecne w pożywieniu dzieci i jakie są źródła żelaza, czyli w jakich produktach można je znaleźć!

Zobacz też: http://jegoego.pl/produkty-bogate-w-zelazo-dla-dzieci/

Kilka słów o żelazie

Żelazo jest jednym z ważniejszych mikroelementów, jakie należy dostarczyć do organizmu. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż żelazo jest jednym ze składników hemoglobiny, odpowiadającej za transport tlenu z płuc do każdej komórki w organizmie. Dodatkowo żelazo jest obecne w wielu enzymach, które biorą udział w procesach magazynowania i przetwarzania energii przez komórki czy też w syntezie neuroprzekaźników w mózgu. Odpowiednia ilość żelaza zapobiega niedotlenieniu mięśni oraz sprzyja ich regenerowaniu się. Właśnie to są główne właściwości żelaza, które przemawiają za tym, że jest to tak potrzebny składnik w diecie dziecka.

Gdzie można znaleźć żelazo?

Jednym z głównych źródeł żelaza jest mięso. Ważne jest, aby mięso było bardzo dobrej jakości i świeże. Ten ważny mikroelement można również znaleźć w jajkach. Tutaj obowiązuje taka sama zasada. Powinny być jak najlepszej jakości, a w przypadku jajek w głównej mierze oznacza to, że powinny być z wolnego wybiegu. Do innych źródeł żelaza zalicza się: kakao, natkę pietruszki, orzechy, szpinak, warzywa. 

Niedobór żelaza w diecie

Nieodpowiednia ilość żelaza w diecie może być spowodowana dwoma czynnikami. Jednym z nich jest dieta uboga w produkty, które zawierają żelazo. W tym przypadku nie ma większych problemów. Wystarczy zadbać o obecność takich produktów w diecie. Z kolei w drugim przypadku, problem jest nieco poważniejszy. Mianowicie wówczas, gdy dieta jest bogata w źródła żelaza, a nadal mimo wszystko jego obecność (co stwierdza się na podstawie badań krwi) jest niewystarczająca. Jest to uwarunkowane problemem z wchłanialnością żelaza. Organizm mimo, że ma bieżący dostęp do żelaza to nie jest w stanie go przyswoić i wykorzystać. Wówczas należy udać się do lekarza, a bardzo często taka wizyta kończy się receptą na żelazo, które należy suplementować w większej ilości, aby wyrównać poziom żelaza.

Przeczytaj też: http://www.miastomojeawnim.pl/kiedy-i-jak-wybrac-rower-dla-chlopca/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here