Obudź w sobie projektanta, dekoratora wnętrz i malarza w jednym. Malowanie kafelków to nie tylko świetny sposób na odświeżenie pomieszczenia, ale także świetna zabawa. Zatem – do dzieła!

Projekt

Poszukaj inspiracji – w gazetach, internecie, mieszkaniach znajomych i pomyśl, jak chciałbyś, żeby wyglądała twoja kuchnia lub łazienka. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do jednego koloru i naprawdę nie musisz być absolwentem Akademii Sztuk Pięknych, żeby stworzyć ciekawe połączenia i wzory.

Materiały

Do przemalowania kafelków potrzebne będą: specjalistyczna farba gruntująca, farba nawierzchniowa odpowiednia do danego pomieszczenia, preparat do oczyszczania powierzchni, wałek, szczotka, szmatka, taśma, folia ochronna oraz ewentualnie: rozcieńczalnik, szpachelka i papier ścierny (na wypadek nierównej powierzchni). Dobrym przykładem jest farba do bruku Tikkurila Patio. Po szczegóły zapraszamy na Tikkurila.pl

Czyszczenie powierzchni

Dokładnie wyszoruj płytki ceramiczne środkami czyszczącymi za pomocą szmatki lub szczotki, a następnie wypłucz i osusz. Nie zapomnij przy tym o gumowych rękawiczkach i włączeniu wentylatora.

Taśma

Zakryj taśmą wszystkie miejsca, których nie chcesz malować – gniazdka, brzegi szafek i półek. Taśmy możesz także użyć do zrobienia wzorów na ścianie, np. kwadratów lub do zaklejenia kafelków, które chcesz pomalować na inny kolor. Użyj także folii do ochrony podłogi.

Malowanie

Sprawdź czy fugi wymagają uzupełnienia – jeśli tak, to przyda ci się wyżej wspomniana szpachelka. Jeśli jednak powierzchnia jest równa i nie wymaga żadnej naprawy, zacznij od farby gruntującej do wymagających podłoży, dzięki której farba nawierzchniowa będzie mogła utrzymać się na kafelkach. Użyj do tego wałka z krótkim włosiem.Poczekaj aż farba wyschnie, zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Zazwyczaj trwa to ok. 5 godzin.

Następnie, wlej do kuwety farbę lub emalię nawierzchniową i rozprowadź ją na ścianie zaczynając od górnego rogu. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nałóż kolejne. Farbę rozprowadzaj równomiernie, w taki sposób, aby wszystkie kafelki i fugi były dokładnie pokryte.

Eksploatacja

Po wyschnięciu farby ostrożnie zdejmij taśmę ochronną. Właściwą odporność na zmywanie farba uzyskuje po kilku tygodniach, dlatego bądź w tym czasie ostrożny w ich użytkowaniu. Jednakże, już od razu po nałożeniu ostatniej warstwy możesz cieszyć się nowym wyglądem swoich kafelków i być dumny, że zrobiłeś to wszystko sam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here