Melisa znana jest zwłaszcza z uwagi na działanie uspokajające. Pijemy ją, gdy jesteśmy zestresowani, ale też wtedy, gdy nie możemy zasnąć. Rzeczywiście melisa posiada tego rodzaju właściwości. Melisa posiada jednak wiele innych cennych zastosowań prozdrowotnych. Wspomaga trawienie, poprawia koncentrację, wspomaga pamięć oraz wykazuje działanie przeciwbólowe. Warto zatem dowiedzieć się na co jeszcze działa melisa, aby móc wykorzystać jej wszystkie właściwości.
Ukojenie
Jednym z głównych najważniejszych i znanych działań melisy jest działanie uspokajające. Melisa relaksuje, ponieważ zawiera cytral oraz kariofilen. To właśnie dzięki tym dwóm składnikom melisa ma działanie odprężające. Po wypiciu filiżanki herbaty możemy mieć pewność, że za chwilę minie uczucie lęku i stresu. Melisa rzeczywiście uspokaja stany lękowe. Jednak w wypadku silniejszego działania ważna jest systematyczność w piciu melisy. Odpowiednie dawkowanie i systematyczne przyswajanie może nawet redukować stany depresyjne. Pomaga także w migrenie.
Melisa na trawienie oraz na niestrawność
Melisa doskonale nadaje się jako środek na problemy trawienne. Świetnie łagodzi podrażnienia układu pokarmowego. Reguluje jego pracę, dlatego jeśli zależy nam na poprawie naszego układu trawiennego, koniecznie zacznijmy od aplikowania melisy. Pobudza ona także apetyt, ale też łagodzi skurcze jelit. Jest polecana przy stanach zapalnych trzustki oraz dróg żółciowych.
Ciąg dalszy właściwości
Jak widać melisa działa nie tylko uspokajająco i odprężająco. Melisa polecana jest przy wielu chorobach jak na przykład przy nadciśnieniu tętniczym. Wykazuje działanie napotne, dlatego może być stosowana w razie wystąpienia infekcji. Poza tym łagodzi bóle menstruacyjne. Melisa wpływa doskonale na poprawę koncentracji, dlatego polecana jest w czasie pracy umysłowej czy podczas uczenia się. Wzmacnia również pamięć. Co więcej, melisa wspomaga leczenie wielu chorób, łagodząc ich następstwa oraz objawy. Jest ziołem o bardzo delikatnym działaniu, dlatego mogą pić ją zarówno osoby starsze, jak i dzieci, a także kobiety w ciąży.
Zastosowanie melisy
Melisę stosuje się najczęściej w postaci naparów oraz ziołowych herbatek. Zioło to można dodawać także jako przyprawę do sałatek oraz zup. Melisę można stosować również do przemywania skóry. Melisa często jest dodawana do kremów czy maseczek, które mają wpływać leczniczo i relaksująco na naszą skórę, a także zmniejszać oznaki zmęczenia. Można ją dodawać także do kąpieli. Jak widać melisa jest doskonałym łagodzącym rozwiązaniem zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Warto zatem korzystać z tej wielości zastosowań. Szczególnie, że melisa jest naturalnym składnikiem pochodzenia roślinnego, który kiedy odgrywał w lecznictwie ogromną rolę.
Jak najlepiej przyjmować melisę ?
Najbardziej rozpowszechniony rodzaj przyjmowania melisy to herbaty i napary. Saszetki kupowane w sklepach czy aptekach nie mają jednak tak silnego działania jakie wykazują liście melisy. Są one zmielone, co przyczynia się do spadku jakości ziół. Jeśli chcemy w pełni korzystać z właściwości melisy najlepiej zaopatrzyć się w tą w wersji liściastej w dobrym sklepie zielarskim lub po prostu zacząć hodować w doniczce na parapecie.
Pielęgnacja rośliny nie jest skomplikowana, a będziemy mieć pewność, że zawsze liście będą świeże i pełne leczniczych właściwości. Kolejnym źródłem zakupów są sklepy z żywnością ekologiczną. Doskonałą alternatywą dla naparów i herbatek z melisy są syropy. W aptekach można znaleźć także tabletki z zawartością tego ziela.
Podsumowanie
Ostatnio coraz częściej sięgamy po zioła w momentach, kiedy nam coś dolega. Należy pamiętać, że efekty ziół nie są natychmiastowe. Jeśli chodzi o łagodzenie dolegliwości i objawów chorób, to rzeczywiście ziołowe herbaty i napary należy stosować przez dłuższy okres. Efektów nie zobaczymy od razu, ale z racji tego, że pojawią się one później, będą trwalsze. Bardzo ważna w ich przypadku jest regularne spożywanie. O wiele lepiej korzystać z mocy ziół, niż bombardować organizm lekami. Zioła posiadają szerokie spektrum zastosowań. Działają zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, w postaci kosmetyków.