Ciąża to taki czas, kiedy co tydzień wszystko zmienia się w organizmie kobiety.
16. tydzień ciąży to czwarty miesiąc ciąży. Mijają przykre dolegliwości, które występowały na początku ciąży. Młoda mama zaczyna odczuwać przypływ energii. Wzrasta popęd seksualny. Dziecko waży od 85 do 140 gramów, a mierzy od 10 do 13 centymetrów. Swoją wielkością przypomina duże awokado. Jego mięśnie są coraz bardziej silne. Twarz dziecka ma już oprawę w postaci brwi i rzęs. Jednak powieki są jeszcze zamknięte. Maluszek otwiera już usta.
Natomiast 17. tydzień ciąży to czas, gdy brzuszek jest już wyraźnie zauważalny. Zaczyna rosnąć w naprawdę szybkim tempie. Skóra przyszłej mamy staje się sucha i wyraźnie napięta. W tym okresie mogą zacząć powstawać rozstępy, ale jest to kwestia indywidualna każdej kobiety. U kobiety ciężarnej może zacząć pojawiać się zadyszka ponieważ macica zaczyna naciskać na przeponę. Z kolei dziąsła stają się nadwrażliwe. Warto w tym okresie wykonać kontrolną morfologię, by sprawdzić czy wszystko w porządku.
Z kolei 18. tydzień ciąży to czas, gdy zaczyna się stawianie macicy. Będzie ona twardnieć i się napinać. Takie napinanie nie prowadzi do rozwierania szyjki macicy. Skurcze te nie są bolesne, ale są odczuwalne, a dla niektórych kobiet mogą być nawet nieprzyjemne. Teoretycznie ruchy dziecka mogą być już bardziej wyczuwalne. Ma ono 12 – 14 centymetrów, a waży około 150 gram. Twarz dziecka nabiera wyraźnych rysów. Nadal rozwija się mózg. Rozwijają się też intensywnie narządy płciowe.

www.dobrenawyki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here