Używane samochody cieszą się dużą popularnością wśród wielu Polaków. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwykle są to kilkuletnie auta, które nadal oferują swoim użytkownikom bardzo wiele. Pojazdy sprowadzane z Niemiec i innych krajów są zwykle tanie, a ich dodatkowym atutem jest fakt ich użytkowania na niemieckich drogach, których stan jest o wiele lepszy w porównaniu z drogami w naszych krajach.
Ludzie decydują się na sprowadzanie zagranicznych pojazdów dla celów prywatnych lub do wykorzystania ich jako pojazdy firmowe. W każdym razie auta zagraniczne zwykle charakteryzują się wyższą jakością i atrakcyjną ceną, jednak do tej ceny należy doliczyć koszty rejestracji i akcyzę.
Opłata za sprowadzenie auta
Sprowadzenie pojazdu z Niemiec lub innego kraju wiąże się z koniecznością opłacenia akcyzy. Jej kwota jest uzależniona od wielu czynników, takich jak pojemność silnika, rodzaj oraz przeznaczenie samochodu. W przypadku braku opłacenia akcyzy, zarejestrowanie i użytkowanie pojazdu w Polsce jest niemożliwe.
Warto zaznaczyć, że pojazdy są sprowadzane nie tylko przez osoby prywatne, ale również przez komisy samochodowe i handlarzy. Firmy takie również muszą zadbać o rejestrację lub przygotowanie pojazdu do rejestracji. Tak czy siak, istotną sprawą jest dla nich opłacenie akcyzy za dany samochód. Opłata ta musi być zgodna z aktualnie obowiązującą stawką podatku oraz kursem Euro.
Sprawdzanie stawki akcyzy
Sprawdzenie odpowiedniej stawki akcyzy dla danego pojazdu może wydawać się trudnym zadaniem, jeśli nie wiemy gdzie szukać takich informacji. Dobrym miejscem jest urząd skarbowy, który udzieli wszelkich niezbędnych wyjaśnień. Również biura księgowe specjalizujące się w obsłudze firm handlujących pojazdami posiadają takie informacje.
Bardzo ważnym źródłem informacji jest Internet. Oprócz portali branżowych z informacjami na temat akcyzy, dostępne są również specjalne internetowe kalkulatory akcyzy na samochód. Aby prawidłowo obliczyć kwotę akcyzy na dany pojazd, wystarczy podać w kalkulatorze informacje na temat pojemności silnika, wartości samochodu, rodzaju tablic wywozowych oraz kosztów dodatkowych. Dodatkowo trzeba podać informacje na temat kupna auta za granicą, jego planowanej sprzedaży w Polsce oraz na temat faktu posiadania komisu samochodowego. Dzięki tym wszystkim informacjom, kalkulator akcyzy na samochód udzieli nie tylko informacji na temat akcyzy, ale również na temat całkowitego kosztu zakupu auta, opłat rejestracyjnych, ceny przeglądu w kraju, tłumaczenia niezbędnych dokumentów oraz tablic rejestracyjnych.