Bardo często lekarze badanie to zlecają najmłodszym pacjentom. Rodzice wówczas denerwują się, że ich dziecko będzie dodatkowo narażone na stres. W praktyce jednak badanie to jest najlepszym wskaźnikiem toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Na podstawie tego badania lekarz jest wstanie dobrać optymalny sposób leczenia. Dlatego warto zawsze je wykonać, gdy o to prosi.
CRP – co to jest
Pod skrótem CRP kryje się tak zwane białko C-reaktywne. To, że białko stanowi materiał budulcowy naszego organizmu, wie większość z nas. Niewielu jednak wie, że białka pełnią też wiele innych funkcji. A CRP jest tego najlepszym przykładem. Jest to rodzaj białka ostrej fazy, którego rola sprowadza się do wiązania fosfocholiny w mikroorganizmach, a tym samym wspierania odporności wrodzonej. Do jego produkcji dochodzi w wątrobie i dlatego też jego podwyższony poziom może świadczyć o chorobie tego organu, ale nie tylko.
Badanie CRP – kiedy się je wykonuje i co oznaczają jego wyniki?
Istnieją trzy główne wskazania do wykonania tego właśnie badania. Pierwszym z nich jest podejrzenie toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Podwyższony poziom CRP jest jego najlepszym miernikiem. Na podstawie wysokości stężenia określa się zaawansowanie choroby. Drugim wskazaniem do badania jest ocena skuteczności prowadzonego leczenia. Jeśli poziom spada, wiemy, że zostało ono dobrane prawidłowo. Trzeci wskaźnik stanowi natomiast ocena ryzyka pojawienia się choroby sercowo-naczyniowej.
Analiza wyników
Poziom białka C-reaktywngo w naszym organizmie zależy od wielu czynników. Ogólnie rzecz jednak ujmując, jako normę przyjmuje się stężenie poniżej 5 mg/l. Nieco wyższe wyniki mogą wyjść u palaczy czy osób otyłych. Jeśli jednak wynik jest powyżej 10 mg/l, wówczas możemy przyjąć, że w organizmie toczy się stan zapalny. I tu należy zaznaczyć, że określenie stężenia pozwala stwierdzić, czy stan wywołany jest wirusem, czy bakterią. Infekcje wirusowe podnoszą CRP do poziomu około 40 mg/l. Bakteria natomiast oscyluje od 50 mg/l do 200 mg/l.