Jednym z ważnych układów w ciele człowieka jest układ pokarmowy. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie może przysporzyć wielu problemów w codziennym życiu. Co więcej może to być również przyczyną różnych chorób. Części z nich możemy uniknąć stosując właściwą dietę oraz przestrzegając zasad higieny.

Jednym z ważnych i cywilizacyjnych chorób jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Jej przyczyną jest nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych, co powoduje nadżerki w błonie śluzowej tych organów i w konsekwencji powstanie wrzodów. Wśród przyczyn ich powstania są palenie papierosów, niewłaściwe odżywianie, niehigieniczny tryb życia, czy też zakażenie helicobacter pylori. Przyczyny te mogą wystąpić łącznie, jak i samodzielnie. Bardzo często wynikają jedna z drugiej. Powstaje wobec tego pytanie, czy można zapobiegać chorobie wrzodowej poprzez wyeliminowanie czynników stwarzających zagrożenie? Należy jednak przy tym zdawać sobie sprawę z możliwości postawienia diagnozy. Helicobacter pylori – rozpoznanie objawów zakażenia układu p nie jest przecież prostą sprawą. Należy wszakże nie koncentrować się na pojedynczych oznakach złego samopoczucia, tylko starać się zdiagnozować kompleksowo. Jednym z podstawowych badań w tym zakresie jest gastroskopia. Jej przeprowadzenie i pobranie przy okazji materiału do badań pozwoli na właściwe zdiagnozowanie przyczyn choroby wrzodowej i podjęcie skutecznego leczenia.
W przypadku helicobacter pylori opiera się ono na antybiotykoterapii i zabezpieczeniu błony śluzowej żołądka za pomocą leków osłaniających w stylu controlog lub polprazol. Dzięki temu powstałe nadżerki nie będą się powiększać, a antybiotyki wyeliminują bakterie, w wyniku czego nie będzie nawrotu choroby. Należy pamiętać też o tym, że zarażenie tą bakterią jest uważane za jedną z tzw. „chorób brudnych rąk” i możemy jej uniknąć poprzez stosowanie podstawowych zasad higieny.

Podsumowując należy podkreślić rolę prawidłowej diagnostyki w leczeniu choroby wrzodowej żołądka. Jednym z najbardziej trafnych jest przeprowadzenie endoskopii, co w konsekwencji może zaowocować wprowadzeniem szybkiego i skutecznego leczenia.

www.ufendi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here