Skóra atopowa to jedno z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Choroba ta wymaga specjalistycznej i umiejętnej pielęgnacji, w przeciwnym razie może bardzo utrudnić normalne funkcjonowanie.
Atopowe zapalenie skóry najczęściej objawia się we wczesnym dzieciństwie, według statystyk 90% przypadków jest diagnozowanych już w pierwszym roku życia. Jest to schorzenie nieuleczalne, ale jest wiele metod pozwalających poprawić komfort życia i stan skóry. Umiejętna pielęgnacja skóry atopowej pozwoli zapomnieć o objawach choroby na dłuższy czas.
Pielęgnacja skóry atopowej u dorosłych nie jest bardzo skomplikowana. W aptekach jest wiele kosmetyków ułatwiających dbanie o ten szczególny rodzaj skóry. Ich stosowanie pozwoli mocno nawilżyć skórę, zmniejszając tym samym swędzenie, szorstkość i silne przesuszenie. Zazwyczaj preparaty przeznaczone do skóry atopowej mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, działają kojąco i łagodząco.
Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny dodatkowo przestrzegać kilku zasad. Aby nie pogorszyć stanu swojej skóry należy unikać preparatów drogeryjnych, przeznaczonych dla zdrowej skóry. Należy też zwrócić uwagę, aby podczas wykonywania codziennych czynności skóra nie miała kontaktu z detergentami, warto w tym celu używać rękawiczek. Ważne aby osoba chora powstrzymała się od rozdrapywania ran – nawet jeśli bardzo dotkliwie swędzą. Jest to niewątpliwie trudne i wymagające silnej woli zadanie.
Kolejnym czynnikiem, który może negatywnie wpłynąć na stan atopowej skóry są długie kąpiele. Warto z nich zrezygnować na rzecz letnich, kilkuminutowych pryszniców. Mając atopową skórę warto zrezygnować też z opalania – promienie słoneczne mogą ją tylko wysuszyć i podrażnić, a nie o to nam przecież chodzi. Istotnym czynnikiem w pielęgnacji tego szczególnego typu skóry jest prawidłowa, zbilansowana, bogata w witaminy dieta i unikanie stresu. Pielęgnacja skóry atopowej u dorosłych to nie jest łatwe zadanie, wymaga dyscypliny i szczególnego dbania o siebie.

www.bibise.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here