Zakażenia układu moczowego to nie tylko kwestia dyskomfortu, ale też ryzyka powstania poważnych powikłań. Dlatego też nigdy nie należy ich lekceważyć. A najlepiej jest się ich wystrzegać.

Przyczyny zakażeń

Zakażenia powstają w wyniku pojawienia się na dowolnym odcinku układu moczowego patogenów. Mogą to być zarówno wirusy, grzyby, jak i bakterie. Niekiedy zdarza się, że ich obecność nie daje żadnych objawów. Najczęściej jednak objawy się pojawiają i są bardzo dokuczliwe. Obok bólu podbrzusza osoba zakażona często skarży się na pieczenie podczas oddawania moczu, nudności, stan podgorączkowy i ogólne uczucie rozbicia.

Jak zapobiegać zakażeniom układu moczowego?

Nie od dawna wiadomo, że zapobieganie chorobom jest kluczowym dla zachowania zdrowia w dobrej kondycji. I dotyczy to także naszego układu moczowego. Podstawowym czynnikiem zmniejszającym ryzyko zachorowania jest odpowiednia higiena osobista. Pamiętajmy, że bakterie, czy wirusy potrafią rozprzestrzeniać się w organizmie bardzo szybko. Jeśli więc zadbamy o higienę, będą miały mniejsze szanse rozwoju w dolnym odcinku przewodu i przedostania się wyżej.

Leki, nie tylko z apteki

Zakażenia układu moczowego zdecydowanie częściej dotykają kobiet. U nich pojawiają się one dość często po odbytym stosunku seksualnym czy wizycie na basenie. Osoby z takimi skłonnościami powinny w sytuacji podwyższonego ryzyka sięgać po probiotyki odbudowujące naturalną florę bakteryjną układu. Ale to nie wszystko. Niezwykle pomocne w profilaktyce jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów oraz włączenie do diety naturalnej żurawiny. Ten niezwykły owoc po pierwsze zakwasza mocz. Dzięki temu środowisko dla rozwoju patogenów staje się nieprzyjazne. A po drugie, żurawina posiada zdolności odklejania bakterii od błon śluzowych układu. Nie zagnieżdżone są usuwane wraz z moczem i przestają się namnażać i stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Higiena, odpowiednia dieta oraz regularne przyjmowanie płynów to kluczowe czynniki zmniejszające ryzyko rozwoju zakażeń układu moczowego.

www.gminalomianki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here