Zakażenia układu moczowego to nie tylko kwestia dyskomfortu, ale też ryzyka powstania poważnych powikłań. Dlatego też nigdy nie należy ich lekceważyć. A najlepiej jest się ich wystrzegać.
Przyczyny zakażeń
Zakażenia powstają w wyniku pojawienia się na dowolnym odcinku układu moczowego patogenów. Mogą to być zarówno wirusy, grzyby, jak i bakterie. Niekiedy zdarza się, że ich obecność nie daje żadnych objawów. Najczęściej jednak objawy się pojawiają i są bardzo dokuczliwe. Obok bólu podbrzusza osoba zakażona często skarży się na pieczenie podczas oddawania moczu, nudności, stan podgorączkowy i ogólne uczucie rozbicia.
Jak zapobiegać zakażeniom układu moczowego?
Nie od dawna wiadomo, że zapobieganie chorobom jest kluczowym dla zachowania zdrowia w dobrej kondycji. I dotyczy to także naszego układu moczowego. Podstawowym czynnikiem zmniejszającym ryzyko zachorowania jest odpowiednia higiena osobista. Pamiętajmy, że bakterie, czy wirusy potrafią rozprzestrzeniać się w organizmie bardzo szybko. Jeśli więc zadbamy o higienę, będą miały mniejsze szanse rozwoju w dolnym odcinku przewodu i przedostania się wyżej.
Leki, nie tylko z apteki
Zakażenia układu moczowego zdecydowanie częściej dotykają kobiet. U nich pojawiają się one dość często po odbytym stosunku seksualnym czy wizycie na basenie. Osoby z takimi skłonnościami powinny w sytuacji podwyższonego ryzyka sięgać po probiotyki odbudowujące naturalną florę bakteryjną układu. Ale to nie wszystko. Niezwykle pomocne w profilaktyce jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów oraz włączenie do diety naturalnej żurawiny. Ten niezwykły owoc po pierwsze zakwasza mocz. Dzięki temu środowisko dla rozwoju patogenów staje się nieprzyjazne. A po drugie, żurawina posiada zdolności odklejania bakterii od błon śluzowych układu. Nie zagnieżdżone są usuwane wraz z moczem i przestają się namnażać i stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Higiena, odpowiednia dieta oraz regularne przyjmowanie płynów to kluczowe czynniki zmniejszające ryzyko rozwoju zakażeń układu moczowego.