Broń kolekcjonerska w dzisiejszych czasach cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ale w dalszym ciągu wiele osób nie ma zielonego pojęcia, czym tak naprawdę jest ta broń i czy potrzebne jest na nią specjalne pozwolenie. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Czy każda broń może być kolekcjonerska?

Na samym początku warto wspomnieć o tym, że bronią na pozwolenie kolekcjonerskie może być tak naprawdę każda broń. Mowa tutaj nie tylko o tradycyjnej broni do obrony mienia, ale również o broni sportowej, łowieckiej i rekonstrukcyjnej. Pamiętać należy również i o tym, że broń kolekcjonerska jest w 100% sprawna, dlatego też należy przechowywać ją w bezpiecznym miejscu i odpowiednio się z nią obchodzić.

Pozwolenie na broń kolekcjonerską

Z teoretycznego punktu widzenia pozwolenie na broń kolekcjonerską może zdobyć każdy. Z praktycznego punktu widzenia, organy Policji jedynie w wyjątkowych sytuacjach wydają pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich osobom, które nie są członkami stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim. Warto wspomnieć również i o tym, że przy broni kolekcjonerskiej obowiązują praktycznie takie same obostrzenia jak przy broni sportowej i łowieckiej. Wymagane jest oczywiście ukończenie 21 roku życia oraz dobry stan psychiczny i fizyczny. Osoby, które chcą kolekcjonować broń, powinny jak najszybciej zapisać się do istniejącego stowarzyszenia albo założyć ze znajomymi własne stowarzyszenie.

Czy wymagany jest specjalny egzamin?

Konieczność zaliczenia dodatkowego egzaminu w dużej mierze zależy od tego co tak naprawdę chcemy kolekcjonować. Osoby, które mogą pochwalić się patentem strzeleckim albo licencją PZSS są z egzaminu zwolnieni. Oczywiście w tym przypadku będą mogli kolekcjonować jedynie broń dostępną na pozwolenie sportowe. Identycznie wygląda sytuacja, gdy myśliwi chcą kolekcjonować wyłącznie broń myśliwską. Z egzaminu zwolnieni są wszyscy funkcjonariusze Policji, Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Graniczne i Służby Celne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here