Podczas dużego wysiłku fizycznego zdarza się niekiedy, że kontrolę nad tempem kurczenia się mięśnia sercowego przejmuje ośrodek pozazatokowy. Węzeł zatokowy, który zwykle pełni tę funkcję, nadaje tempo w granicach 60 – 100 uderzeń na minutę. Częstoskurcz serca sprawia, że potrafi ono uderzyć nawet 400 razy w ciągu minuty. Powoduje to, że nie jest ono w stanie dostarczyć wszystkim tkankom organizmu odpowiedniej ilości krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze.
Częstoskurcz serca może występować w kilku postaciach. Zwrócić uwagę należy na częstoskurcz napadowy komorowy. Jest on sumą przyczyn sercowych i pozasercowych. W większości przypadków początek daje mu organiczne uszkodzenie mięśnia sercowego. Bywa on objawem kardiomiopatii, zapalenia serca, czy choroby wieńcowej. Ten rodzaj częstoskurczu jest najniebezpieczniejszy dla zdrowia i życia chorych.
Nadkomorowa odmiana częstoskurczu jest z reguły efektem obecności anatomicznej dodatkowej drogi łączącej przedsionki i komory. Drogą tą przewodzą się pobudzenia. Nadkomorowy częstoskurcz serca może się ujawnić również z powodu nieodpowiedniego trybu życia, a zwłaszcza nadużywania alkoholu i kofeiny. Pojawia się również nierzadko w wyniku nerwicy.
Częstoskurcz jest problemem zdrowotnym, którego w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Zdarza się bowiem, że w jego wyniku chory może zapaść we wstrząs, gdyż praca serca, choć szybka, jest jednak nieefektywna. Poważnym sygnałem alarmowym powinny być towarzyszące temu zaburzeniu spadki ciśnienia tętniczego lub omdlenia.
W przypadku występowania częstoskurczu należy zadbać o opiekę kardiologiczną. Po serii wnikliwych badań lekarz może zlecić leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne w zależności od przyczyn i zaawansowania choroby. Mimo wdrożonego leczenia, chory musi jednak zadbać o wyeliminowanie wszystkich czynników, które sprzyjają występowaniu częstoskurczu. Czasem konieczna bywa radykalna zmiana trybu życia, aby uniknąć kolejnych ataków tego zaburzenia, które stanowić może śmiertelne niebezpieczeństwo.

www.serce.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here