Zespół nadpobudliwości psychoruchowej zazwyczaj objawia się we wczesnym dzieciństwie. Tylko mniej niż połowa dzieci „wyrasta” z tej dolegliwości. Wczesne rozpoznanie choroby u dziecka pozwala na wczesne rozpoczęcie terapii, dającej szanse na lepsze, łatwiejsze życie w przyszłości.
Jak rozpoznać ADHD u dziecka?
Kiedy mamy podejrzenia, że nasze dziecko choruje na zespół nadpobudliwości psychoruchowej powinniśmy uważnie je obserwować, w różnych sytuacjach. ADHD objawia się niezależnie od otoczenia, najczęściej opisywane objawy to wiercenie się, niezapamiętywanie szczegółów, problemy z koncentracją, niemożność skończenia rozpoczętych czynności, rozpraszanie uwagi. Dziecko z ADHD zazwyczaj ma problemy z pójściem spać, zaśnięciem, śpi niespokojnie, jest gadatliwe, bardzo łatwo się zniechęca, denerwuje, bywa agresywne i nadwrażliwe na dźwięki. Dziecko z ADHD nie lubi zmian, źle je znosi. Często przerywa dorosłym i wtrąca się do rozmów, stale wymaga uwagi, w wielu przypadkach jest bałaganiarzem, zdarza się że gubi różne przedmioty.
Sygnałem ostrzegawczym dla rodziców powinno być występowanie tych objawów niezależnie od otoczenia. Bywa, że dziecko nie może się skupić w szkole, natomiast w domu nie ma z tym problemów. To jeszcze nie oznacza ADHD.
Objawy ADHD u chłopców i dziewczynek mogą się różnić. Zazwyczaj chłopcy są bardziej hałaśliwi, impulsywni, nadmiernie ruchliwi, sprawiają rodzicom sporo kłopotów. Dziewczynki zazwyczaj są bardziej rozmarzone, nieobecne, ADHD powoduje u nich problemy ze skupieniem uwagi i zaburzenia koncentracji. Są spokojniejsze jeśli chodzi o nadpobudliwość fizyczną, sprawiają mniej kłopotów, więc zazwyczaj bardzo późno otrzymują pomoc, choć bardzo jej potrzebują.
Terapia ADHD jest trudna i długotrwała, ale pozwala na wypracowanie zachowań, które będą umożliwiały normalne życie w przyszłości. Istnieje wiele sposobów terapii, które mogą poprawić jakość życia i umożliwić osobie chorej normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Możliwe jest również leczenie farmakologiczne, ale stosuje się je tylko wtedy gdy inne metody zawiodą.

www.unumodels.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here