Kilka słów o tym jak rozkręcić własny biznes.

Większość rynku pracy to są niewielkie firmy prowadzone w formie działalności osoby fizycznej. Takie firmy przeważnie zatrudniają od kilku do kilkunastu osób. Właściciele tych firm borykają się z wieloma problemami. Chcąc przetrwać muszą stawiać sobie wiele pytań i ciągle poszukiwać rozwiązań. Rynek jest bardzo niestabilny. Konkurencja bardzo duża. Większość firm pojawiających się nie jest w stanie przetrwać pierwszego roku, upada 30 % takich działalności. W kolejnych 5 lata działalności upadnie następne 30 – 40 %. Potem wcale nie jest łatwiej.
Jednym z najważniejszych pytań, nurtujących każdego właściciela firmy, jest pytanie jak rozkręcić biznes? Pierwsze z pojawiających się pytań brzmi jak przetrwać? Co zrobić, by poradzić sobie z podstawowymi, bieżącymi płatnościami?
Początkujące firmy mogą liczyć na pomoc w rozpoczęciu działalności. Będąc osobą zarejestrowana w urzędzie pracy możemy starać się o dofinansowanie z Funduszu Pracy. Jest to bezzwrotna pożyczka o maksymalnej wysokości pięciokrotności maksymalnego wynagrodzenia za pracę z dnia podpisania umowy między przedsiębiorcą a Urzędem Pracy. Chcąc starać się o taką dotację należy napisać biznesplan, który musi przekonać komisję, że jest szansa na powodzenie twojego biznesu. W biznes planie musi być zawarta analiza rynku, na którym chcesz funkcjonować, plan reklamy, która zostanie przeprowadzona, by twoja firma została zauważona na rynku oraz analiza finansowa jak planujesz poradzić sobie w pierwszym okresie pracy. Przebrnięcie przez sito weryfikacyjne nie jest łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Nie ma się co dziwić, że instytucja, która chce nam ofiarować pieniądze, chce być przekonana, że mamy szansę zaistnieć na rynku.
Odpowiedzi, przynajmniej częściowych, jak rozkręcić własną działalność możemy również poszukać w ponad 200 punktach konsultacyjnych w całym kraju, założonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Kolejną pomoc oferują nam firmy doradcze wybrane przez urząd marszałkowski. Jak widać z tego zestawienia początkujący przedsiębiorca nie zostaje sam ze swoimi problemami. Jest kilka miejsc w których możemy szukać rady oraz pożyczek lub kredytów, na korzystnych warunkach, na rozpoczęcie działalności.
Sposoby na rozkręcenie firmy są bardzo różne. Ja osobiście najmocniej wierzę w pocztę pantoflową, działanie z polecenia. Zakładam, że firmę założyła osoba posiadająca doświadczenie w swojej dziedzinie. Pracując z klientami w innych firmach, pozostawiając po sobie dobre wrażenie, możemy liczyć na to, że klienci w razie potrzeby zwrócą się z prośbą o pomoc do nas. Rozpoczynając swoją działalność przypomnijmy się klientom z którymi już pracowaliśmy, może uda nam się trafić na moment gdy znowu potrzebują naszej usługi czy towaru. Nawet jeżeli dziś nie możemy nic sprzedać naszemu klientowi, może poleci nas komuś znajomemu, rodzinie czy sąsiadowi. Pamiętajmy dobra opinia jest o wiele skuteczniejsza, niż jakakolwiek inna reklama. W końcu klient nasz pan. Musisz skoncentrować się na rozpoznaniu, a następnie zaspokojeniu potrzeb klientów. Zaistnieć w świadomości. Do tego idealnie nadaje się „ marketing szeptany”. Im więcej osób dowie się co robisz, tym większe masz szanse, że ktoś komuś … i tak dalej.
Niestety marketing szeptany raczej nie wystarczy by dobrze prosperować. Zastanów się nad dobrą reklamą. Przeanalizuj, gdzie najszybciej znajdziesz swojego klient, czy to będzie gazeta czy może zwykła ulotka reklamowa pozostawiona u zaprzyjaźnionej pani Basi z kiosku. Nie rezygnuj z internetu. Jest to największa z możliwych form dotarcia do potencjalnych kontrahentów. W dzisiejszych czasach wszyscy szukamy usług czy zakupów w internecie. Nie znajdziesz osoby, która nie korzystałaby z tej formy poszukiwań.
Najważniejsza w biznesie jednak jest osobowość. Nie posiadając pewnych cech charakteru nie możemy liczyć na powodzenie. Podstawową cechą przedsiębiorcy jest konsekwencja w działaniu. Musisz z uporem realizować swoje założenia, gdy wyrzucą cię drzwiami, uśmiechasz się i wchodzisz oknem. To nie jest łatwe. Jest to duży stres, z którym musisz borykać się na co dzień.
Prowadzenie własnej działalności to wielkie wyzwanie, ale i wielka przyjemność. Wiesz, że wszystko co robisz, robisz dla siebie. Każda twoja praca ma sens. Nawet, gdy nie osiągniesz wynagrodzenia za swoją pracę w tej chwili, w postaci finalizacji transakcji z klientem, klient dobrze obsłużony wróci za jakiś czas. Miejmy nadzieję, że nie sam.
Prowadząc własny biznes jednak nie możesz liczyć na spokój. Każdy dzień w biznesie to wyzwanie. Każdego dnia będziesz zastanawiać się jak rozkręcić biznes. Przestając myśleć w ten sposób możesz zamykać interes. Musisz liczyć się z tym, że konkurencja nie śpi. Cały czas będziesz czuć jej oddech na plecach. Cały czas młodzi ludzie będą wchodzić na rynek. Będą mieli świetne pomysły. Zapał. Chęć do pracy. Nową energię. Przestając się rozwijać pozwolisz wyprzedzić się innym. I to jest początek końca. Z myślą, jak rozkręcić biznes powinieneś się budzić i zasypiać. Nie każdy jest w stanie znieść takie obciążenie psychiczne dzień w dzień. Niestety, to jest cena pracy „na swoim”. Jest to przyjemność, ale i obowiązek. Zatrudniając pracowników jest to też ogromna odpowiedzialność. Nie martwisz się już tylko o siebie i swoją rodzinę. Jesteś odpowiedzialny za swoich pracowników i ich rodziny. Nie możesz z dnia na dzień powiedzieć: koniec, zamykamy. Nie jesteś sobie sterem, żeglarzem, okrętem. Jest to wspólna praca i osobą pracującym u ciebie należy się szacunek i wiedza jak dalej będzie wyglądała ich przyszłość.
Ciekawi mnie, czy po przeczytaniu tych kilku zdań nadal chcesz prowadzić własną działalność? Jeżeli tak, to jaka będzie jej forma. Chcesz być odpowiedzialny tylko za siebie, czy jesteś gotowy udźwignąć kierowanie zespołem? Czy masz cechy, które pozwolą ci przetrwać? I pytanie podstawowe czy taka praca da ci satysfakcję, zadowolenie czy będzie ciężarem do udźwignięcia? A może już siedzisz i kombinujesz, jak rozkręcić biznes? Co możesz ulepszyć, poprawić, unowocześnić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here