Laptopy do 1000 zł

Masz niewielki budżet do zakupu sprzętu komputerowego? W świątecznym rozgardiaszu, coś stało się z Twoim laptopem, a z racji zakupu wszystkich prezentów i rzeczy na świąteczny stół Twój budżet jest ograniczony? Nic straconego! Nie od razu Rzym zbudowano, każdy zaczynał (lub miał przejściowy okres) od tragicznego sprzętu komputerowego. Czy da się kupić dobrego laptopa do 1000 zł?

Zakup laptopa do 1000 zł – Określ swoje priorytety

Na początku musisz określić, do czego laptop ten będzie Ci służył. Nie oszukujmy się – jeżeli chcesz używać swojego nowego sprzętu do grania, możesz zapomnieć o tytułach, które wyszły po 2015 roku. Tutaj, z pomocą przychodzą konsole do grania – cena jest niższa, od tej, którą chcemy wydać na laptopa, a i możliwości sprzętowe konsol są o wiele wyższe niż te w niskobudżetowych laptopach. Do tego dochodzą różnego rodzaju gry typu exclusive czyli takie, które zostały wydane tylko i wyłącznie na jedną platformę. Jedynym problemem w tej kwestii może być wymóg posiadania telewizora (choć większe monitory do komputerów w zupełności spełniają to zadanie).

Jeżeli nowy komputer ma służyć Ci do pracy poza pakietem biurowym, warto zastanowić się nad zwiększeniem budżetu. Jest to oczywiście zależne od profesji, w której działasz – grafik będzie potrzebował lepszej karty graficznej, człowiek zajmujący się obróbką dźwięku lepszej karty dźwiękowej, a programista większego pola manewru jeśli chodzi o moc obliczeniową komputera. Mając świadomość tego, że Twoja praca będzie wymagać specjalistycznego sprzętu, warto pomyśleć o zainwestowaniu większej ilości pieniędzy w komputer stacjonarny, zrobiony specjalnie pod Ciebie i Twoją profesję.

1000 złotych to bardzo dużo, jeśli chodzi o laptopy, których przeznaczeniem ma być codzienne użytkowanie (przeglądanie Internetu, czytanie poczty, oglądanie filmów czy słuchanie muzyki). Oczywiście, warto pochylić się nad sprzętem, którego pierwszym właścicielem nie będziesz. Nie da się ukryć, że ciężko jest kupić niezłego nowego laptopa do 1000 zł. Z pomocą przychodzą nam serwisy takie jak allegro, olx czy gumtree. Warto rozejrzeć się również na Facebooku – większość miast ma grupy typu kupię, sprzedam, zamienię, gdzie dość częstą praktyką są bardzo niskie ceny sprzedawanych przedmiotów.

Laptopy za 1000 zł – Na co warto zwrócić uwagę?

Jeżeli doszedłeś do wniosku, że przeznaczeniem laptopa będzie podstawowe użytkowanie, lub praca na pakietach biurowych, warto zastanowić się na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Pierwszą kwestią jest podjęcie decyzji czy laptop ma być nowy, czy używany? Z jednej strony, bycie pierwszym właścicielem nowego sprzętu daje pewien komfort psychiczny odnośnie jego stanu. Patrząc z innej perspektywy – nowe laptopy do 1000 zł są zazwyczaj słabe. Warto rozejrzeć się za używanym sprzętem, gdyż zazwyczaj w niższej cenie otrzymujemy o wiele lepszy sprzęt.

Co dalej? Jest kilka kwestii, które są bardzo ważne przy wyborze nowego sprzętu:

Procesor – czyli serce maszyny. Niestety, na starcie trzeba zaznaczyć, że pole manewru przy cenie nie jest zbyt duże. W nowych, budżetowych laptopach centrum pracy komputera charakteryzują się przestarzałą technologią, (zazwyczaj) jednym rdzeniem oraz słabą mocą obliczeniową. Nie znaczy to jednak, że problemu nie da się obejść – takie procesory wystarczają dla niezbyt wymagających użytkowników. Przykłady? Intel Celeron, Intel Pentium, Atom. W laptopach używanych możemy znaleźć nieco lepsze zestawy z procesorami takimi jak Intel Core i3, Intel Core i5 czy starsze układy AMD.
Karta graficzna – czyli ośrodek odpowiedzialny za obraz. Zaznaczyć trzeba, że zarówno w nowych jak i używanych laptopach, karta będzie zintegrowana z procesorem. Co to oznacza? Mniej, więcej tyle, że na takim laptopie w nowe gry nie pogramy, ale film w jakości HD da się obejrzeć. Warto zwrócić uwagę na dostawcę karty i jej specyfikacje.
– Matryca – tu pole manewru jest o wiele większe niż we wspomnianych wyżej częściach. W tym przedziale cenowym jesteśmy w stanie znaleźć zarówno laptopa, który będzie miał dość dużą matrycę (do 16′), jak i te, które w podróży są o wiele wygodniejszą opcją (tzw. netbooki – 10-13′). Warto sprawdzić, jakie rozdzielczości obsługuje dana matryca, bo zdarzają się takie, które nie wyświetlają obrazu w rozdzielczości full HD.
Pamięć RAM – w wersjach budżetowych kości pamięci RAM nie są duże – wahają się od 2 do 4 GB (czasami znajdą się perełki z 8GB). Im więcej RAM-u, tym lepiej, warto również zwrócić uwagę na generację sprzętu – DDR3 są o wiele szybsze niż DDR2, jednakże prędkość idzie tu w parze z ceną.
Dysk twardy – czyli mózg naszego komputera. W tym przedziale cenowym warto rozejrzeć się za dyskiem z jak największą pojemnością z półki dysków HDD. W budżetowych wersjach są to zazwyczaj pojemności 250-500 GB. Często spotykana jest praktyka używania pamięci flash – tę opcję polecamy omijać szerokim łukiem, gdyż pojemność takich dysków nie jest zazwyczaj większa niż 32 GB. Jest też opcja zakupu dysku SSD, jednakże w tym wypadku, prędkość działania komputera jest niewspółmierna do pojemności takiego dysku (do 100 GB).
System operacyjny – czyli aparat mowy. Przy tak sporym ograniczeniu budżetowym, warto zastanowić się, czy nie odpuścić sobie zakupu systemu operacyjnego. Jeżeli nie jesteś bardzo przywiązany do Windowsa – polecam przejście na Linuxa. Jest darmowy, ma wszystkie potrzebne funkcje, które posiada system operacyjny od firmy Microsoft. Do korzyści można dodać również mniejszą tendencję do zacinania się.
– Klawiatura – w budżetowych wersjach laptopów rzadko znajdziemy podświetlaną klawiaturę. Warto zwrócić uwagę, na to, czy laptop, którym się interesujemy posiada klawiaturę numeryczną, co jest częstym ułatwieniem.
– Połączenia bezprzewodowe – o ile Bluetooth nie jest aż tak bardzo popularnym połączeniem bezprzewodowym, o tyle Wi-Fi jest w laptopie rzeczą niezbędną. Fakt, faktem, rzadko zdarza się, że nowy czy używany laptop nie posiada opcji łączenia się z siecią bezprzewodowo, ale warto to sprawdzić, aby nie doznać niezbyt przyjemnego zaskoczenia podczas użytkowania sprzętu.

Podsumowanie

Jeśli potrzebujesz laptopa, który będzie spełniał podstawowe funkcje, nie będzie cudem techniki, możesz śmiało szukać budżetowej wersji do 1000 złotych. Jeśli przeznaczenie nowego sprzętu ma być inne, niż codziennie użytkowanie – warto zastanowić się nad większym budżetem co do zakupu sprzętu.

Idą święta, sklepy kuszą nas swoimi ofertami. Polecamy omijać typowe sieciówki typu Media Markt czy Saturn. Gdzie, w takim razie, zakupić sprzęt? W każdym mieście jest jakiś sklep komputerowy. Warto się do niego przejść i spytać czy pracownicy nie pomogliby w kupnie laptopa. Dostajemy (zazwyczaj) lepszy jakościowo sprzęt, a poza tym, osoba która pomaga nam „złożyć” laptopa, zawsze może doradzić w kwestii wyboru odpowiedniej specyfikacji, dostosowując sprzęt do nas. Takiej wygody nie mamy w sklepach sieciowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here